Балканленд

Вучиќ го одликуваше Андреа Бочели пред големиот концерт Белград (Фото)

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вчера им додели Златни медали за заслуги на познатиот тенор Андреа Бочели и португалската фадо пејачка Мариза.

“Ми претставува особена чест вечерва да го доделам Златниот медал за заслуги на Андреа Бочели, еден од најголемите тенори на денешницата и уметник кој преку единствената и фасцинантна страст во интерпретацијата, на публиката ширум светот и дава незаборавни емоции и спектакуларно искуство на музиката”, рече Вучиќ.

Претседателот се сретна и со познатата уметница Мариза, која исто така ја одликуваше со меда

Можеби ќе ве интересира: