Почина Марина Туцаковиќ најпознатиот текстописец на Балканот

Марина Туцаковиќ ја загуби битката по сериозна болест на 67 годишна возраст. Најпознатата српска авторка, текстописец ги помина последните денови во КБЦ “Драгиша Мишовиќ”, каде што беше префрлена затоа што се разболе во вторникот, 14 септември, кога и ставија респиратор, и беше позитивна на корона вирусот.

На почетокот на 2018 година, таа беше дијагностицирана со малигнен тумор на дојката, по што наскоро беше оперирана.

На возраст од деветнаесет години, таа започна да пишува текстови за песни, главно поп, а подоцна и турбо-фолк жанр со што ги дизајнираше текстовите на песните што денес се балкански и светски хитови.

Марина е родена на 4 ноември 1953 година во Белград. Дипломирала на Економскиот факултет во Белград.

Нејзиниот живот го одбележаа бројни среќни, но и болни моменти, а сите тие ги живееше со поддршка и љубов на сопругот Александар Фута Радуловиќ. Марина и Александар го имаат синот Милан, а нивниот втор син Милош ненадејно почина во 2008 година. Неговото безживотно тело го пронашол во домот на семејството Радуловиќ неговата тогашна девојка Саша.

Марина никогаш не се опорави целосно од тоа, и во една прилика призна дека размислувала за самоубиство, но сепак се сврте кон работата и најде утеха во она што најдобро го прави, пишувајќи песни. Марина рече дека би сакала да биде анонимна личност и не сака многу да се појавува на телевизија, а кога се појави на почетокот на кариерата, беше под стрес кога треба да оди на ТВ шоу.

Слободното време го поминувала со семејството, а навечер се собирале и разговарале. Понекогаш дури знаеја дека одат на патување.

Таа ја започна својата кариера соработувајќи со групата “Зана”, за што го напиша хитот „Додирни ми колена“, кој беше објавен во 1982 година и веднаш стана хит.

Инаку, соработуваше со музичари од српското говорно подрачје. Таа е авторка на текстовите на Цеца, Драгана Мирковиќ, Јелена Карлеуша, Лепа Брена, Здравко Чолиќ, групата Зана, Тоше Проески, Џеј, Жељко Самарџиќ, Аца Лукас, Саша Матиќ…

Таа понекогаш наоѓаше инспирација во приказните за „обичните“ луѓе што ги познава цел живот. Посочуваше дека има една интересна работа, а тоа е нејзината способност да ги предвиди нештата. Покрај тоа што беше соработник и имаше одлична деловна соработка со многу поп уметници, Марина беше исто така одлична пријателка со нив приватно.

Некои од најпознатите соработки на Туцаковиќ беа со Оливер Мандиќ, Светлана Цеца Ражнатовиќ, Драган Мирковиќ и Јелена Карлеуша. Со Оливер Мандиќ, контроверзен уметник и изведувач, Марина имаше одлична соработка, и покрај тоа што напиша и одлични текстови: „Потпирај се на мене“, „Не е за неа“, „Се смеам и би плачел”,” Само небото знае“, “Јас ќе бидам твое“…

Позната е соработката помеѓу Марина и Цеца, која за неа направи 12 албуми: „Кукавица“, „Ја још спавам и твојој мајици“, „Фатална љубав“, „Емотивна луда“, „Маскарада“, „Цеца 2000“, “Деценија“, “Полошо од љубов”, “Идеално лоша“, „Љубовта живее”, ,„Повик“, “Автограм”.

Со познатата фолк пејачка Драгана Мирковиќ, Марина направи и безброј хитови и познати песни. Некои од нив се: „Ме прашуваат во моето маало“, „Ах, знаеш ли“, „Математика“, „Додај гас“,  итн.

Марина напиша голем број песни, па дури и албуми за Јелена Карлеуша. Еден од тие албуми е деветтиот албум на Јелена наречен „ЈК Револушн“, кој содржи песни: „Тихи убица“, „Ко ти до баје“, „Завет“, „Казино“ …

Покрај тоа што беше текстописец, Марина честопати учествуваше на разни музички фестивали и ТВ емисии како гостин или жири. Таа беше уметнички и музички директор на фестивалот „Беовизија“ заедно со Владо Граиќ во 2003 година. За тој натпревар во 2010 година тие напишаа стихови за три песни: „Ти кваригро“, „Ово е Балкан“ и „Претседател Хало?“, кои ги пееја Емина Јаховиќ, Милан Станковиќ и Оливер Катиќ.

Марина беше дел од жирито во реалното шоу „Операција триумф“ во 2008 година, во кое настапија натпреварувачи од Србија, Хрватска, Босна и Херцеговина, Црна Гора и Македонија.

По смртта на нејзиниот син Милош, таа се повлече од медиумите, но се врати во 2014 година како член на жирито во музичката програма „Пинкови ѕвездички“.

Повеќе на Музика24...

www.revanger.com www.erguvanhaber.com www.erzurumozelders.com www.tekirdagtabldot.com www.gebzesaadet.com www.balikesiryenihaber.com www.ucanbalonmugla.com www.aymaras.com www.buyukorduhaber.com www.ambushm.com www.trabzonpostasi.com www.yalovaradyotv.com www.internetedirne.com www.duzcepark.com www.butuncanakkale.com www.ssgolfhotel.com www.ispartaradyonet.com www.tokathaberi.com www.tokathabersitesi.com www.escortlarrize.net www.sivashbr.net www.sivashaberci.com www.manisaotolastik.com www.yeniyasamgorukle.com www.alanyamado.com www.manavgatx.com