Почина српската писателка Исидора Бјелица

Српската писателка Исидора Бјелица, почина денеска на 52 годишна возраст по долга и тешка битка со карциномот. Бјелица починала во станот на нејзините родители, во Нов Белград, потврдила за српските медиуми нејзината сестра. Само пред еден месец, таа проговори за борбата со карциномот која ја водеше со години.

“Не сакав да ве заморувам, мислев дека можам сама. Но, ова се така страшни физички и психички маки, што ќе ве замолам да го молите драгиот Исус да ми прости и да заврши оваа агонија. Се што беше во моја моќ се обидов, но за што? За ништо. Сигурно за само што повеќе и повеќе болка. За жал, изолацијата ми дојде преку глава за мојата примарна болест. Простете. Господе Исусе Христе, помилувај ме мене грешна“, објави на својот Фејсбук профил пред еден месец Бјелица, а обожавателите и праќаа пораки со поддршка.

Исидора Бјлеица е родена во Сарајево на 10-ти декември 1967 година, каде што завршила гимназија. Факултет на драмска уметност, отсек драматургија завршила во Белград, каде и магистрирала.

Живееше и работеше во Белград. Сопруга е и мајка на две деца. Како телевизиски автор работела на повеќе проекти. Автор е на 40 книги посветени на различни генерации.

Повеќе на Музика24...

www.revanger.com www.erguvanhaber.com www.erzurumozelders.com www.tekirdagtabldot.com www.gebzesaadet.com www.balikesiryenihaber.com www.ucanbalonmugla.com www.aymaras.com www.buyukorduhaber.com www.ambushm.com www.trabzonpostasi.com www.yalovaradyotv.com www.internetedirne.com www.duzcepark.com www.butuncanakkale.com www.ssgolfhotel.com www.ispartaradyonet.com www.tokathaberi.com www.tokathabersitesi.com www.escortlarrize.net www.sivashbr.net www.sivashaberci.com www.manisaotolastik.com www.yeniyasamgorukle.com www.alanyamado.com www.manavgatx.com