Северина од вчера се бори за говор на омраза а пред 3 години изјави:МОЈОТ СИН Е ХРВАТ, НЕ Е СРПСКО СЕЉАЧИШТЕ

Северина Којиќ и српскиот бизнисмен Милан Поповиќ повторно беа на суд во Загреб на сослушување за договорот за образование на нивниот заеднички син Александар.

Како што дознава српски Телеграф, Северина инсистирала детето да оди во хрватското училиште најблиску до нејзиното соседство и да прерасне во добар Хрват, а не да биде, според неа, како што известуваат, српски селанец како неговиот татко Милан.

Имено, на последното рочиште беше донесена договорена одлука за тоа каде ќе се школува малиот Александар, бидејќи неговите родители имаа спротивставени мислења. Според добро информиран извор за српски Телеграф, Милан сакал нивниот син да посетува американско меѓународно училиште, кое ги исполнува светските стандарди и е добра средина за дете чиј татко е Србин, за да не биде жртва на можна дискриминација, додека Северина бараше детето да биде во друштво на деца исклучиво хрватска националност.

Северина рече дека сака Александар да оди во хрватското училиште кое е најблиску до нејзината куќа во Загреб. Како оправдување за ваквиот избор, таа изјави дека детето ќе се дружи со децата од соседството, иако не го познава тоа маало, ниту пак се дружи со некој од улицата. Таа рече: “Детето треба да научи хрватски јазик затоа што зборува само на тој јазик. Треба да научи хрватска историја и да прерасне во добар Хрват” – наведува изворот и продолжува:

Милан и неговиот адвокат се спротивставија на тој предлог затоа што е познато дека таткото на Александар, односно тој е од српска националност и дека детето може да биде жртва на вознемирување и дискриминација по национална основа и тој го претстави својот предлог. Тој предложи детето да оди во меѓународно американско училиште, објасни дека училиштето има образовен систем што одговара на светските стандарди и дека детето ќе биде опкружено со деца од различни националности, каде што нема да биде загрозено на кој било начин – објаснува извор за српски Телеграф и додава:

Бидејќи не можеа да се договорат каде Александар ќе оди на училиште, судот донесе спогодбено решение детето да оди во хрватско училиште кое има меѓународно одделение. Со тоа, тие донекаде го заштитија Александар од дискриминација затоа што тој ќе биде на час со деца кои се од различни земји и деца на амбасадори од многу земји, па ќе има можност да учи за различни култури. По таа одлука, на крајот на судењето, Северина збесна и му рече на Милан пред судијата: „Вие сте српски селанец“, што ги шокираше сите присутни, но Милан не реагираше на нејзината намера да го навредува и понижува пред секој – заклучува изворот.

Имајќи предвид дека Северина постојано истакнува дека нејзиното дете е Хрват и се обидува да го поништи неговото српско потекло, интересно е што таа била во врска со Србинот Милан Поповиќ, а нејзиниот сопруг Игор Којиќ е исто така Србин. Којиќ е многу популарна во Србија и има голема публика, па останува нејасно зошто не може да го скрие своето непријателство кон српскиот народ.

Повеќе на Музика24...

www.revanger.com www.erguvanhaber.com www.erzurumozelders.com www.tekirdagtabldot.com www.gebzesaadet.com www.balikesiryenihaber.com www.ucanbalonmugla.com www.aymaras.com www.buyukorduhaber.com www.ambushm.com www.trabzonpostasi.com www.yalovaradyotv.com www.internetedirne.com www.duzcepark.com www.butuncanakkale.com www.ssgolfhotel.com www.ispartaradyonet.com www.tokathaberi.com www.tokathabersitesi.com www.escortlarrize.net www.sivashbr.net www.sivashaberci.com www.manisaotolastik.com www.yeniyasamgorukle.com www.alanyamado.com www.manavgatx.com