Балканска

Најмладиот авторски рок состав во регионот го промовираше својот деби-албум

Бендот „Underforce“, кој ПГП-РТС го најави како „најмладиот авторски бенд во регионот“, го објави својот деби-албум „Protiv vremena“ за ПГП-РТС. Бендот се состои од двајца средношколци и еден основец од Ваљево, чиј албум денеска беше промовиран во „РТС клубот“ во Белград. На промоцијата ги поддржаа искусните колеги: Жика Јелиќ („ЈУ Група“), Влада Јанковиќ и Владан Џурџевиќ („Неверне бебе“). Aлбумот  содржи осум песни, од кои три на англиски и пет на нивниот мајчин јазик. Во оваа постава, тројцата млади рокери настапуваат…

Тереза Кесовија доби француски орден и промовираше нова песна на француски јазик (Видео)

Хрватската музичка дива Тереза Кесовија, синоќа во Загреб беше одликувана со француското одличје Витез од редот на уметноста и книжевноста​. „Имам неброени признанија, но Франција е длабоко во моето срце затоа што сум таму од 1965 година. И тоа убавината на мојата професија на која и признат придонесот за заедништвото на двете земји. Доколку никогаш повеќе не добијам ниту едно признание, ова ми е доволно за цел живот“, порача Тереза. По доделувањето, Тереза на гостите премиерно им го претстави својот нов спот за…

Масимо во новиот спот полета со необична машина (Видео)

По успехот на хитот „Mali krug, velikih ljudi“, Масимо објави уште една одлична песна која веднаш по нејзиното објавување го зазеде првото место на сите топ листи. „Putujemo i kad stojimo“ со нејзината емоција и убави стихови ги освои срцата на публиката и радискиот етер. https://www.youtube.com/watch?v=Ed9nkaiZyac&ab_channel=aquariusrecordshr За новото видео е одговорен режисерот Радислав Јованов - Гонзо, а за одличните фотографии дуото Бахрах и Криштофиќ. Песната е напишана од Ненад Боргудан, Иван Дежак и Аљоша…

Бора Чорба откри кој ќе го замени Миша Алексиќ како басист на „Рибља чорба“

Фронтменот на рок групата „Рибља чорба“, Бора Џорџевиќ, се врати на професионалните обврски по паузата поради пандемијата. Како што објавивме вчера, бендот ќе одржи концерт во Скопје на 27-ми јуни а ден претходно и во Крагуевац, Србија. Ова ќе бидат првите големи концерти по смртта на нивниот басист Миша Алексиќ. - „Сигурни сме дека самиот Миша би сакал да продолжиме и нè охрабруваме од горе. Дека ни е страшно тешко без него, тешко ни е. Во иднина, на бас ќе биде Иван Станковиќ - Ивке кој е постојан член на тимот на…

За прв пат пред јавноста необјавени песни на Ѓорѓе Балашевиќ од средношколските денови (Фото)

Ѓорѓе Балашевиќ напиша голем број песни за време на неговиот живот, а српскиот весникот „Данас“ неодамна наиде на оние песни што познатиот кантавтор ги создал додека бил средношколец. Имено песни на Балашевиќ биле објавувани во годишниот весник на средното училиште „Светозар Марковиќ - Тоза“ во Нови Сад, каде тој ги поминал средношколските денови. Во втора година средно училиште ја напишал песната „Par reči o našoj ljubavi“. Лајт мотив на целата песна е „Ja sam pretežno težio ka seksu, a ti si volela ukrštene reči“, а во…
www.revanger.com www.erguvanhaber.com www.erzurumozelders.com www.tekirdagtabldot.com www.gebzesaadet.com www.balikesiryenihaber.com www.ucanbalonmugla.com www.aymaras.com www.buyukorduhaber.com www.ambushm.com www.trabzonpostasi.com www.yalovaradyotv.com www.internetedirne.com www.duzcepark.com www.butuncanakkale.com www.ssgolfhotel.com www.ispartaradyonet.com www.tokathaberi.com www.tokathabersitesi.com www.escortlarrize.net www.sivashbr.net www.sivashaberci.com www.manisaotolastik.com www.yeniyasamgorukle.com www.alanyamado.com www.manavgatx.com