Блуз музеј во САД ќе отвори музејска поставка за Шабан Бајрамовиќ

Познатиот џез фестивал „Нишвил“ објави дека музејот „Delta Blues“ во Кларксдејл, Мисисипи, ќе отвори поставка во чест на познатиот српски и ромски музичар – Шабан Бајрамовиќ. Овој музеј е познат како чувар на легатите за најпознатите блуз музичари од САД, особено на оние кои потекнуваа од делтата на Мисисипи.

Со ова Шабан станува првиот Ром и Србин кој добил свој легат во познатиот музеј. За слична изложба покажале интерес и од музеј во Њу Орлеанс.

Шабан повеќе од 20 години го водеше бендот „Блек Мамба“. Тој на лична покана од Нехру и Индира Ганди, настапи во Индија, каде што беше официјално прогласен за крал на светската ромска музика, а неговата изведба на песната „Џелем, џелем“ беше избрана за химна на Ромите.

Повеќе на Музика24...

www.revanger.com www.erguvanhaber.com www.erzurumozelders.com www.tekirdagtabldot.com www.gebzesaadet.com www.balikesiryenihaber.com www.ucanbalonmugla.com www.aymaras.com www.buyukorduhaber.com www.ambushm.com www.trabzonpostasi.com www.yalovaradyotv.com www.internetedirne.com www.duzcepark.com www.butuncanakkale.com www.ssgolfhotel.com www.ispartaradyonet.com www.tokathaberi.com www.tokathabersitesi.com www.escortlarrize.net www.sivashbr.net www.sivashaberci.com www.manisaotolastik.com www.yeniyasamgorukle.com www.alanyamado.com www.manavgatx.com