Кремиран Рајко Дујмиќ, колегите му држеа почесна стража

Познатиот хрватски музичар Рајко Дујмиќ денеска беше испратен на вечен починок. Во крематориумот во Загреб последна почит му одадоа семејството, пријателите и колегите.

Фото: Robert Anić – Pixsell.hr

Церемонијата започна со песната “Тi voglio bene assai“ и “I will always love you”  од Витни Хјустон.

Фото: Robert Anić – Pixsell.hr

По избор на семејството 20-те најблиски пријатели и колеги на Рајко, му држеа почесна стража покрај одарот. Тоа беа: Анте Гело, Сандра Ханчиќ, Јасенко Хоура (Прљаво казалиште), Жак Худек, Зелимир Бабоградец, Младен Грдовиќ, Јасмин Ставрос, Ана, Драган и Марио Руцнер, Владимир Павелиќ, Наташа Мирковиќ, Емилија Кокиќ (Рива), Зоран Шкугор, Хрвоје Барловиќ, Ведран Струкар, Ненад Нинчевиќ, Владо Калембер, Јасна Злокиќ и Федор Боиќ.

Фото: Robert Anić – Pixsell.hr

Покрај останатите блискиот колега од бендот го испратија и преостанатите членови на “Нови фосили“: Сања Долежал, Владимир Кочиш и Маринко Колнаго.

Урната на Дујмиќ ќе биде положена во Алеја на великаните на градските гробишта Мирогој во близина на кошаркарот Дражен Петровиќ.

Повеќе на Музика24...

www.revanger.com www.erguvanhaber.com www.erzurumozelders.com www.tekirdagtabldot.com www.gebzesaadet.com www.balikesiryenihaber.com www.ucanbalonmugla.com www.aymaras.com www.buyukorduhaber.com www.ambushm.com www.trabzonpostasi.com www.yalovaradyotv.com www.internetedirne.com www.duzcepark.com www.butuncanakkale.com www.ssgolfhotel.com www.ispartaradyonet.com www.tokathaberi.com www.tokathabersitesi.com www.escortlarrize.net www.sivashbr.net www.sivashaberci.com www.manisaotolastik.com www.yeniyasamgorukle.com www.alanyamado.com www.manavgatx.com