Легендарната песна „Ту ноч кад си се удавала“ – тажна и вистинита приказна (Видео)

Таа е една од најголемите балади на „Прљаво Казалиште“. Заснована е врз вистински настан. Приказната вели дека еден член на овој бенд, Јасенко Хоура, имал девојка и кога отишол во војска, тој ја прашал дали ќе го чека. Таа му одговорила потврдно. Меѓутоа, кога Јасенко се вратил од војската, групата имала закажано свирка за една свадба, а тоа било нејзината венчавка. Во друга верзија на таа приказна, девојчето го видело Јасенко и наводно веднаш се застрелало во главата.

Која и да е верзијата, песната буди премногу емоции и спомени кај сите оние кои некогаш биле изневерени.

Повеќе на Музика24...

www.revanger.com www.erguvanhaber.com www.erzurumozelders.com www.tekirdagtabldot.com www.gebzesaadet.com www.balikesiryenihaber.com www.ucanbalonmugla.com www.aymaras.com www.buyukorduhaber.com www.ambushm.com www.trabzonpostasi.com www.yalovaradyotv.com www.internetedirne.com www.duzcepark.com www.butuncanakkale.com www.ssgolfhotel.com www.ispartaradyonet.com www.tokathaberi.com www.tokathabersitesi.com www.escortlarrize.net www.sivashbr.net www.sivashaberci.com www.manisaotolastik.com www.yeniyasamgorukle.com www.alanyamado.com www.manavgatx.com