„Monx“ ја објавија 8-та песна и добија позитивни коментари од Браќата Тавитјан (Видео)

Највлијателниот човек во српските медиуми, Жељко Митровиќ, прифати необичен облог и предизвик од музичката заедница на Србија и со тоа донесе конфузија кај публиката и музичарите во регионот. Неговиот бенд „Monx“, составен од одлични музичари предводен од Жељко Митровиќ, компонира и продуцира 30 песни за 30 недели, а секоја песна ќе има свој спот. Досега Митровиќ и тимот имаа седум неверојатни фанк-рок-поп-фјужн песни кои ги потресоа и постарите познавачи на музиката и помладите обожаватели на добар и квалитетен звук. Веселите фанк тонови кои преовладуваат досега го надминаа претходниот. Секоја песна отвори вратата на другата, што заслужено собра милиони прегледи на Youtube.

Најновиот музички потег на групата „Monx“ на Митровиќ е песната „Сречан пут“ – осма по ред од предизвикот. За разлика од претходните, каде разиграниот жлеб повикува на танц, овој музички потег е сосема поинаков. Но, не помалку одличен. Станува збор за балада која е активно насликана од вокалите на Скај Виклер, сега постојан член на групата „Monx“. Балада која содржи звук на денешницата, но и влијанија на рафинираниот звук на гитара од доцните осумдесетти и раните деведесетти. емотивно и импресивно!

А, дека добриот глас и бас може да се слушнат далеку, потврдуваат коментарите на македонските музички доајени – Диран, Гаро и Гарабет Тавитјан. Еден од најдобрите регионални тапанари, Гарабет Тавитјан, легендарниот тапанар на групата „Леб и сол“ и основач на модерна ритмика и чудни македонски ритми – влијаеше на генерациите на големи музичари, но и на неговите синови Диран и Гарбет кои настапуваат под името Браќа Тавитјан. Диран свири на пијано, Гарбет како татко му на тапани – и нивниот музички израз е уникатна мешавина од модерни музички стилови во комбинација со џез. Ова успешно и реномирано музичко семејство покажа длабока почит кон достигнувањата што бендот на Митровиќ ги имаше досега.

„Нешто најдобро што дојде од Србија во последните десет години. Звук на фузија фанк на светско ниво и видеа, изведувачи, но особено бас-делот. Врвни аранжмани, врвни свирки и вокали. Овој вид музика, со таков звук и чувство е нешто што ни треба во овој момент“, ова се само некои од коментарите полни со поддршка од реномираното музичко семејство Тавитјан.

Повеќе на Музика24...

www.revanger.com www.erguvanhaber.com www.erzurumozelders.com www.tekirdagtabldot.com www.gebzesaadet.com www.balikesiryenihaber.com www.ucanbalonmugla.com www.aymaras.com www.buyukorduhaber.com www.ambushm.com www.trabzonpostasi.com www.yalovaradyotv.com www.internetedirne.com www.duzcepark.com www.butuncanakkale.com www.ssgolfhotel.com www.ispartaradyonet.com www.tokathaberi.com www.tokathabersitesi.com www.escortlarrize.net www.sivashbr.net www.sivashaberci.com www.manisaotolastik.com www.yeniyasamgorukle.com www.alanyamado.com www.manavgatx.com