Најмладиот авторски рок состав во регионот го промовираше својот деби-албум (Фото+Видео)

Бендот „Underforce“, кој ПГП-РТС го најави како „најмладиот авторски бенд во регионот“, го објави својот деби-албум „Protiv vremena“ за ПГП-РТС. Бендот се состои од двајца средношколци и еден основец од Ваљево, чиј албум денеска беше промовиран во „РТС клубот“ во Белград. На промоцијата ги поддржаа искусните колеги: Жика Јелиќ („ЈУ Група“), Влада Јанковиќ и Владан Џурџевиќ („Неверне бебе“).

Aлбумот содржи осум песни, од кои три на англиски и пет на нивниот мајчин јазик. Во оваа постава, тројцата млади рокери настапуваат од 2018 година, а бендот порано се викаше „Ватрени прстен“. „Underforce“ се: Данило Петровиќ (15, вокал, гитара), Михаило Милошевиќ (15, вокал, бас гитара) и Петар Ручишиќ (14, тапани).

„Создававме и снимавме песни за албумот во овој период на пандемија. Како и многу други музичари ширум светот, ние не губевме време чекајќи да можеме да свириме пред публика, но бевме креативни и вредни во студиото. Се инспириравме од бендови како „Metallica“, „Ac / Dc“, „Avenged Sevenfold“, „Slipknot“ итн. Тоа е музиката што ја слушаме и нè мотивира најкреативно. Лирично, песните се инспирирани од моменталната состојба во светот, растењето и сè што носи оваа фаза од животот,  проблемите на младите во дигиталната ера и слично. Што се однесува до синглови, планирани се уште два-три синглови, за што ќе објавиме видеа“, велат членовите на бендот.

Фото: Nikola Ristić – RTS

Повеќе на Музика24...

www.revanger.com www.erguvanhaber.com www.erzurumozelders.com www.tekirdagtabldot.com www.gebzesaadet.com www.balikesiryenihaber.com www.ucanbalonmugla.com www.aymaras.com www.buyukorduhaber.com www.ambushm.com www.trabzonpostasi.com www.yalovaradyotv.com www.internetedirne.com www.duzcepark.com www.butuncanakkale.com www.ssgolfhotel.com www.ispartaradyonet.com www.tokathaberi.com www.tokathabersitesi.com www.escortlarrize.net www.sivashbr.net www.sivashaberci.com www.manisaotolastik.com www.yeniyasamgorukle.com www.alanyamado.com www.manavgatx.com