Почина познатиот српски композитор Војкан Борисављевиќ

Еден од најреномираните српски композитори и диригенти Војкан Борисављевиќ, почина денес во Белград на 74 години. Ќе остане запаметен по евергрините „Одисеја“, „Љубав је само реч“, „А сад адио“ и многу други.

Борисављевиќ беше роден на 5-ти мај 1947 година во Зрењанин, а од 1948 година живее и работи во Белград. По завршувањето на гимназија, студирал на Филозофскиот факултет во Белград. Со уметничка работа активно се занимавал од 1965 година. Богатиот творечки опус содржи над 500 песни за најпознатите југословенски пејачи како: Лео Мартин, Здравко Чолиќ, Ѓорѓе Марјановиќ, Мики Јевремовиќ и многу други. Тој беше автор на музиката и за бројни телевизиски серии и филмови, како што се сериите „Сивиот дом“ и „Топол ветар“, како и за филмот „Лаење на ѕвездите“, за чија музика беше награден со Златна мимоза на Југословенскиот филмски фестивал во Херцег Нови во 1997 година.

Маестро Борисављевиќ последен пат настапуваше во Скопје како диригент на концертот на „Бајага и Инструктори“ на стадионот на АРМ, а во организација на Авалон продукција.

Повеќе на Музика24...

Остави коментар

Вашата маил адреса нема да биде објавена.

www.revanger.com www.erguvanhaber.com www.erzurumozelders.com www.tekirdagtabldot.com www.gebzesaadet.com www.balikesiryenihaber.com www.ucanbalonmugla.com www.aymaras.com www.buyukorduhaber.com www.ambushm.com www.trabzonpostasi.com www.yalovaradyotv.com www.internetedirne.com www.duzcepark.com www.butuncanakkale.com www.ssgolfhotel.com www.ispartaradyonet.com www.tokathaberi.com www.tokathabersitesi.com www.escortlarrize.net www.sivashbr.net www.sivashaberci.com www.manisaotolastik.com www.yeniyasamgorukle.com www.alanyamado.com www.manavgatx.com