Пред 2 години ги оперираше гласните жици и се молеше на Господ повторно да пее

Фолк-пејачот и хармоникаш, Предраг Живковиќ Тозовац, ја изгуби битката со вирусот корона на 85-годишна возраст. Некое време беше во болница на кислород, а пред неколку дена изјави дека би сакал да го пуштат дома за да може достоинствено да умре.

Тозовац се соочи со здравствен проблем во 2019 година, а потоа мораше да ги оперира гласните жици, по што успешно се опорави.

“Прво, истовремено со раѓањето на мислата, мислата мора да го провери моето здравје, и психички и физичкo. А, моето расположение како водолија – дали ќе го чекам со нетрпение пред, за време и по концертот, тоа е мојот мотив. Што се однесува до пеењето, сега можев да пеам два-три часа. Пеам малку, зборувам малку, малку шармирам, публиката пее малку и потоа лесно правам забава од неколку часа. Така можам сега”, рече Тозовац и истакна дека едвај чека да го земе микрофонот.

“Секако дека ќе можам да пеам. Еве, договарам настап за Нова година. Ќе пеам во Земун во еден бар”, се пофали пејачот тогаш за Курир.

Подготви: Редакција Музика24

Повеќе на Музика24...

www.revanger.com www.erguvanhaber.com www.erzurumozelders.com www.tekirdagtabldot.com www.gebzesaadet.com www.balikesiryenihaber.com www.ucanbalonmugla.com www.aymaras.com www.buyukorduhaber.com www.ambushm.com www.trabzonpostasi.com www.yalovaradyotv.com www.internetedirne.com www.duzcepark.com www.butuncanakkale.com www.ssgolfhotel.com www.ispartaradyonet.com www.tokathaberi.com www.tokathabersitesi.com www.escortlarrize.net www.sivashbr.net www.sivashaberci.com www.manisaotolastik.com www.yeniyasamgorukle.com www.alanyamado.com www.manavgatx.com