Тозовац животот не го милуваше, неговиот прекар крие голема тајна

Предраг Живковиќ Тозовац ја изгуби битката со вирусот корона на 85-годишна возраст. Неговите родители го откриле неговиот талент за музика кога имал четири години, а веќе на десетгодишна возраст свирел хармоника на свадби. Неговиот татко се викал Светозар, а мајка му Будимка. Светозар беше хармоникаш кога сите го познаваа со прекарот Тоза. Оттука и прекарот на пејачката Тозовац. Сепак, неговото детство го одбележа голема трагедија, смртта на неговиот татко, кога рече дека не можел да жали долго време.

Во октомври 1941 година, германската армија го застрела неговиот татко, заедно со уште неколку илјади други граѓани на Краjeево. Останал сам со неговата мајка и баба, и во неколку наврати тој истакнал како неговата мајка се борела како лав за него во текот на целиот живот.

Покрај хармоника, Предраг научил да свири и тапани и труба за да заработи пари, а своите први песни ги снимил во 1965 година.

Неговата голема популарност започна во 1971 година, но во 1972 година тој ја сними песната „Еремија“, која тогашните комунистички власти ја класифицираа како четнички песни, поради што мораше да се засолни со пријателите во Германија. Кога се врати во Србија по две години, властите му го одзедоа пасошот. Покрај тоа, тој остана омилен кај публиката и продолжи да им пее на сите што го сакаат.

Подготви: Редакција Музика24

Повеќе на Музика24...

www.revanger.com www.erguvanhaber.com www.erzurumozelders.com www.tekirdagtabldot.com www.gebzesaadet.com www.balikesiryenihaber.com www.ucanbalonmugla.com www.aymaras.com www.buyukorduhaber.com www.ambushm.com www.trabzonpostasi.com www.yalovaradyotv.com www.internetedirne.com www.duzcepark.com www.butuncanakkale.com www.ssgolfhotel.com www.ispartaradyonet.com www.tokathaberi.com www.tokathabersitesi.com www.escortlarrize.net www.sivashbr.net www.sivashaberci.com www.manisaotolastik.com www.yeniyasamgorukle.com www.alanyamado.com www.manavgatx.com