Во Белград премиерно изведен мјузикл со песните на Бајага (Фото)

Вчера во „Театарот на Теразије“ беше премиерно изведен мјузиклот „Са друге стране јастука“ базиран на 30 хита од Момчило Бајагиќ – Бајага. По интензивните проби од септември, пристигна денот за премиерата на мјузиклот, подготвуван од минатата година, во режија на Југо Радивојевиќ, ќе се базира на либрето – драмски текст на Стеван Копривица, а аранжман на диригентот Александар Сердар.

Без разлика дали е возбуден или нервозен денес кога ќе следи првата средба со публиката, која ќе даде свое мислење за новиот музички перформанс, Бајагиќ за Танјуг открива:

„Не сум премногу нервозен, бев на проба и морам да кажам дека навистина сум многу задоволен од тоа како го подготвија сите, и сите актери, и текстот на Стеван Копривица, режија на Југо, аранжманите на Сердар. Инспириран, музичарот истакнува дека има апсолутно одличен актерски тим, одличен оркестарски и балетски ансамбл и дека се изгледа моќно.

Фото: Dragan Mujan/Nova.rs

Практично целиот тековен месец, само таа претстава ќе се игра „Театарот на Теразије“, од дури 12 претстави, ако ги додадеме генералната проба, пред-премиерата и премиерата. Потоа следуваат повторувања во следниве термини: 10-ти, 11-ти, 17-ти, 21-ви, 24-ти, 25-ти, 28-ми, 30-ти и 31-ви октомври.

„Да, мјузиклот е единствен на репертоарот во октомври во овој театар, бидејќи се игра со сите строги мерки, така што како и секаде, ќе има растојанија, не може да се продаваат сите места, практично ќе оди со половина капацитет, а помалку, и затоа играат толку многу за некако да ја пополнат таа празнина на места, па оттука и 12 претстави овој месец“, објаснува авторот на многу композиции што ја обележаа рокенрол сцената на Србија и цела поранешна Југославија.

„Сигурен сум дека овој мјузикл ќе трае и ќе трае долго на сцената и затоа едвај чекам да се укинат сите тие мерки, бидејќи целиот проект е таков што ќе изгледа подобро кога салата ќе биде полна”, објаснува авторот.

Актерската постава ја предводат Славен Дошло и Милена Живановиќ, а покрај нив учествува речиси целиот ансамбл на театарот, но и гости. Така учествуваат Жарко Степанов, Владан Савиќ, Игор Дамњановиќ, Елизабета Ѓоревска, Данијел Корша, Кристина Савиќ, Душко Радовиќ, Милан Тубиќ, Љубиша Динчиќ, Јелена Арсиќ, Небојша Громилиќ Александар Дуниќ.

Повеќе на Музика24...

www.revanger.com www.erguvanhaber.com www.erzurumozelders.com www.tekirdagtabldot.com www.gebzesaadet.com www.balikesiryenihaber.com www.ucanbalonmugla.com www.aymaras.com www.buyukorduhaber.com www.ambushm.com www.trabzonpostasi.com www.yalovaradyotv.com www.internetedirne.com www.duzcepark.com www.butuncanakkale.com www.ssgolfhotel.com www.ispartaradyonet.com www.tokathaberi.com www.tokathabersitesi.com www.escortlarrize.net www.sivashbr.net www.sivashaberci.com www.manisaotolastik.com www.yeniyasamgorukle.com www.alanyamado.com www.manavgatx.com