За прв пат пред јавноста необјавени песни на Ѓорѓе Балашевиќ од средношколските денови (Фото)

Ѓорѓе Балашевиќ напиша голем број песни за време на неговиот живот, а српскиот весникот „Данас“ неодамна наиде на оние песни што познатиот кантавтор ги создал додека бил средношколец. Имено песни на Балашевиќ биле објавувани во годишниот весник на средното училиште „Светозар Марковиќ – Тоза“ во Нови Сад, каде тој ги поминал средношколските денови.

Во втора година средно училиште ја напишал песната „Par reči o našoj ljubavi“. Лајт мотив на целата песна е „Ja sam pretežno težio ka seksu, a ti si volela ukrštene reči“, а во него младиот поет зборува за разделба и ја бара причината за љубовниот бродолом. Очигледно е дека во тоа време немал среќни љубови, бидејќи во друга песна во истиот училишен весник, младиот Ѓоле пишува за срце кое е камен, но на крајот не очајува затоа што има лек за такво срце. Освен љубовта, за Балашевиќ инспирација била и судбината на српските херои, па затоа му посвети цела песна на Крале Марко. Сепак, за да се избегне забуна, во насловот на песната тој потенцира дека станува збор за неговата визија за овој херој кој им предизвикал бројни маки на Турците.

 

Повеќе на Музика24...

Остави коментар

Вашата маил адреса нема да биде објавена.

www.revanger.com www.erguvanhaber.com www.erzurumozelders.com www.tekirdagtabldot.com www.gebzesaadet.com www.balikesiryenihaber.com www.ucanbalonmugla.com www.aymaras.com www.buyukorduhaber.com www.ambushm.com www.trabzonpostasi.com www.yalovaradyotv.com www.internetedirne.com www.duzcepark.com www.butuncanakkale.com www.ssgolfhotel.com www.ispartaradyonet.com www.tokathaberi.com www.tokathabersitesi.com www.escortlarrize.net www.sivashbr.net www.sivashaberci.com www.manisaotolastik.com www.yeniyasamgorukle.com www.alanyamado.com www.manavgatx.com