Северина со главна улога во кампањата „ХејТ, словени још сте живи“ (Видео)

Магазинот „Бука“ од Бања Лука веќе неколку месеци води кампања против говор на омраза. Во склоп на кампањата вчера беше промовирано видео во кое се појавува поп-ѕвездата Северина со актерите Горан Богдан и Христина Поповиќ. Спотот го режираше славниот филмски режисер Предраг Личина, кој е автор и на сценариото. Насловот на видеото снимено за кампањата е адаптација на насловот на култната песна „Хеј, словени још сте живи“, но во модифицирана верзија „ХејТ СЛОВЕни“. Видеото покажува колку сме опседнати со говор на омраза, преку разговор помеѓу клиенти и работници во супермаркет.

-„Сведоци сме на зголемена фреквенција на говор на омраза, кој постепено го освојува Интернетот и офлајн просторот и се заканува да стане општо прифатен начин на комуникација во нашето општество. Опасностите од навикнување на овој вид говор се повеќекратни. Кампањата има за цел да ја афирмира културата на дијалог, емпатија и разбирање меѓу луѓето.“, велат од магазинот „Бука“

Повеќе на Музика24...

www.revanger.com www.erguvanhaber.com www.erzurumozelders.com www.tekirdagtabldot.com www.gebzesaadet.com www.balikesiryenihaber.com www.ucanbalonmugla.com www.aymaras.com www.buyukorduhaber.com www.ambushm.com www.trabzonpostasi.com www.yalovaradyotv.com www.internetedirne.com www.duzcepark.com www.butuncanakkale.com www.ssgolfhotel.com www.ispartaradyonet.com www.tokathaberi.com www.tokathabersitesi.com www.escortlarrize.net www.sivashbr.net www.sivashaberci.com www.manisaotolastik.com www.yeniyasamgorukle.com www.alanyamado.com www.manavgatx.com