Жера од „Црвена јабука“ и колегите снимија песна за поддршка на погодените во земјотресите

Уште една песна за поддршка на сите луѓе од областа Бановина кои беа привремено иселени од своите домови поради разорниот земјотрес е снимена во студиото Кроација рекордс. Радио уредникот на хрватското католичко радио Славко Недиќ напиша музика по стиховите на Иво Чувало, „Бановина у срцу“.

„Идејата е да пееме за убави моменти затоа што реалноста е за жал полоша од се што може да очекуваме. Секој што поминал низ Бановина знае колку е убава и повторно ќе биде убава.Тоа е поентата на песната. Песната дојде од срце и навистина е инспиративно, бидејќи ние во Загреб сè уште не сме се опоравиле од земјотресот. Но, ништо не може да ме потресе колку што имам сила во себе да ги споделам тие емоции, верба и надеж за подобро утре”, вели Славко Недиќ

Дражен Жериќ – Жерса заедно со  Марко Вукес, Златан Чехиќ- Чеха, Тони Јанковиќ, Младен Бурнаш и Владимир Кочиш – Зец одговорија на поканата заедно да ја снимаат песната, а аранжманот на песната го заврши Драгомир Херендиќ – Драгиани.

„Поминуваме и добро и лошо заедно. Никој не е имун на трагедијата што се случи во Бановина и ние сме подготвени да помогнеме на кој било начин. Текстот е силен и емотивен и секогаш потенцирам дека емоцијата ми е најважна во песните и затоа решив да се вклучам во снимањето. Не смееме да изгубиме оптимизам и надеж.”- вели фронтменот на „Црвена јабука“.

Повеќе на Музика24...

www.revanger.com www.erguvanhaber.com www.erzurumozelders.com www.tekirdagtabldot.com www.gebzesaadet.com www.balikesiryenihaber.com www.ucanbalonmugla.com www.aymaras.com www.buyukorduhaber.com www.ambushm.com www.trabzonpostasi.com www.yalovaradyotv.com www.internetedirne.com www.duzcepark.com www.butuncanakkale.com www.ssgolfhotel.com www.ispartaradyonet.com www.tokathaberi.com www.tokathabersitesi.com www.escortlarrize.net www.sivashbr.net www.sivashaberci.com www.manisaotolastik.com www.yeniyasamgorukle.com www.alanyamado.com www.manavgatx.com