24 Забава

Руски научници утврдиле кога ќе згасне сонцето

Очекуваното траење на животниот век на Сонцето се проценува на 10 милијарди години, а речиси половина од овој период веќе истекла. "Сонцето се наоѓа во главниот стадиум на еволуцијата на ѕвездите. Тоа значи дека во длабочините на Сонцето постојано се одвива термонуклеарна реакција, што е главниот извор на соларната енергија. Ова е најдолгиот сегмент на животот на една ѕвезда и сочинува околу 90 отсто од неговото траење", објасни директорот на Институтот за Земјин магнетизам, јоносфера и простирање на радио брановите "Н.…

Музиката – лек за ушите на слоновите (Фото)

Британецот Пол Бартон свири на пијано за спасените слонови во засолништето на границата помеѓу Тајланд и Мјанмар, во Канчанабури, во рамките на рехабилитацијата на животните. Музиката на Британецот, кој е волонтер во засолништето, ги смирува слоновите додека ја слушаат, вообичаено во текот на нивните оброци. Животните кои доаѓаат во засолништето честопати се стари, болни или претходно биле измачувани. Друштво на Бартон во текот на музичките сесии му прави неговата четворогодишна ќерка Емили.

Кои градови се идеални за дочек на Новата година?

Авантуристите сакаат да го истражуваат светот, иако некој Нова година сака да дочека дома со пријатели. За Нова година ви нудиме некои дестинации кои вреди да ги посетите барем еднаш во животот. 1. Будимпешта, Унгарија 2. Прага, Чешка 3. Амстердам, Холандија 4. Дрезден, Германија 5. Халштат, Австрија 6. Цирих, Швајцарија 7. Блед, Словенија 8. Виена, Австрија 9. Париз, Франција Во продолжение, погледнете го видеото каде ќе ја видите сета онаа позитивна и новогодушна адмосфера во дел од познатите…

Ако се греете на дрва не фрлајте ја пепелта, корисна е

Пепелта од огревното дрво е многу корисна работа, која може да се употребува на разни начини. Земјоделците сигурно знаат дека пепелта може да биде одличен додаток на земјата, па често ја користат за прихранување на почвата, како и заради зголемувањето на нејзината киселост. Особено е погодна за растенија кои бараат повеќе калциум како доматот, спанаќот, белиот лук, но и розите. При садењето на овие растенија, добро е да додадете четвртина шолја од дрвена пепел во земјата. Исто така, доколку измешате пепел со вода и ја…

Прочитајте: Која е магичната моќ на какаото

Германски научници открија досега непознат извор на витамин Д2, кој е толку важен за здравјето во какаото и какао производите. Најмногу витамин Д2 содржи какао путерот и црното чоколадо. Витаминот Д се дели на два типа - Д2 и Д3. Д3 се произведува од кожата под дејство на сонцето. На овој начин луѓето добиваат 90 проценти од потребното количество. Остатокот доаѓа со храна - мрсна риба или јајца. Витамин Д2 има во печурките. Научниците од Институтот "Макс Рубнер" и Универзитетот "Мартин Лутер" ја утврдиле содржината на…

“Emirates Airline” го збуни интернетот со фотографија од “дијамантскиот авион”

Авиокомпанијата "Emirates Airline" го збуни интернетот со фотографија на која еден од нејзините авиони е опточен со дијаманти. Во објавата на Twitter со наслов: "Ви го претставуваме авионот Bling’ 777", авиокомпанијата нагласи дека фотографијата е дело на Сара Шакил која е позната по фотошопирање на познати знаменитости и симболи на модерната поп-култура. Иако авиокомпанијата јасно стави до знаење дека се работи за фотошопирана фотографија, корисниците на социјалните мрежи веднаш поверуваа дека фотографијата е вистинска и…

Се сеќавате ли на цртаните филмови со кои пораснавме? (Видео)

Секоја генерација има свои херои, свои омилени цртани филмови и нешто по што ќе се сеќава на детството. Ние овој пат пишуваме за цртаните филмови за кои веруваме дека многумина од Вас ќе се сетат и само за миг ќе се навратат во детството кога седнати на некое столче во дневната или детската соба со нетрпение чекале да почне токму тој омилен цртан филм. Тоа беше едно навистина преубаво време кога да се имаше видео дома... тоа беше вистински луксуз, а да се имаше видео касети со најпознатите цртани: Пепелашка, Пинокио, Снежана…

Интересени начини на славење на роденден низ светот

За некои, роденденот е најубавиот ден во годината, на кој му се радуваат и големи и мали, а други пак, не даваат некое посебно значење, освен ако не се работи за јубилеј. Секој човек има различно гледање на роденденот и практикува различни традиции на тој ден, но овие традиции се разликуваат и во земјите низ светот. Ако во некоја земја е нормално овој ден да се прослави со роденденска торта, во други земји има некои сосема поинакви обичаи кои луѓето ги следат. Кај нас најчесто, се пее роденденска песна, се дуваат свеќички…

Кубанците користат кондоми за правење фризури и квалитетно вино (Фото)

Верувале или не, благодарение на власите во Куба кондомите во оваа земја се многу ефтини, а тамошните жители нив најчесто ги користат за правење на модерни, тренди фризури, за произвотство на разни вина, како и за риболов. Благодарение на субвенциите кои ги доделуваат власите на Куба, кондомите во оваа земја се многу ефтини и чинат помалку од едно евро. Куба својот фокус го има ставено на сексуалното здравје и поради овие мерки оваа земја стана првата во светот која што успеа максимално да го елиминира пренесувањето на на…

Дали знаете што открива вашиот број на раѓање?

Од датумот на раѓање можете да го дознаете вашиот број, кој ја опишува вашата личност, одредува во што сте добри и за што сте талентирани, но и нагласува што треба да промените. За да откриете кој е вашиот број, соберете ги броевите на вашиот датум на раѓање, се додека не добиете само една цифра. Тоа е вашиот број. Еве еден пример за пресметување броевите за лице родено на 20 март 1980 година, чиј број е 5: 20 + 3 + 1980 = 2003 2 + 0 + 0 + 3 = 5 Пресметајте го вашиот датум на раѓање и дознајте што зборува тој за…