24 Забава

Во Велика Британија наскоро кучињата ќе го откриваат коронавирусот

Истражувачите од Велика Британија се надеваат дека кучињата можат да бидат обучени за откривање на коронавирусот. Британската влада со половина милион фунти го финансира овој проект, со кој кучињата се обучуваат да се обидат да го намирисаат коронавирусот пред да се појават симптоми кај луѓето. Кучиња веќе успешно се обучени за откривање на мирис на одредени видови рак, маларија и на Паркинсонови болести, а новата студија ќе истражува дали лабрадорите и кокер шпаниели можат да бидат обучени за откривање на ковид-19 кај…

Нетфликс го промовира својот нов филм “Евровизија – приказна за огнената сага” (Видео)

Синоќа во шоуто на Греам Нортон, актерот Вил Ферел објави дека филмот "Евровизија - приказна за огнената сага" ќе биде објавен на Нетфликс од петок 26 јуни. Филмот е во режија на Дејвид Добкин и дел од актерската екипа се холивудските ѕвезди Вил Ферел, Рејчел Мек Адамс, Пирс Броснан, Деми Ловато и други. Филмот раскажува приказна за двајцата исландски музичари Ларс Ериксон (Вил Ферел) и Сигрит Ериксдотир (Рејчел Мек Адамс) аспиранти за претставници на својата земја на Евровизија и патувањето со единствената шанса да ја…

Погледнете: Кои се најстарите градови во светот (Фото)

Дали некогаш сте се запрашале кој е најстариот град во светот? Подолу е листата на најстари, континуирано населени градови во светот. Ерихон (Палестина) 9000 години пред нашата ера Библос (Либан) 5000 години пред нашата ера Алепо (Сирија) 4300 години пред нашата ера Дамаск (Сирија) 4300 години пред нашата ера Суса (Иран) 4300 години пред нашата ера Фаиум (Египет) 4000 години пред нашата ера Синон (Либан) 4000 години пред нашата ера Пловдив (Бугарија) 4000 години пред нашата ера Газиантеп…

Албанија “нападната” од фламингоси

Забраната за движење поради коронавирусот можеби не им се допадна на луѓето, но секако одлично им дојде на фламинго и другите птици во Албанија, чијшто број значително се зголемил во еден песочен залив покрај Јадранското море. Локалните претставници и жители наведуваат дека засега има и до 3.000 фламингоси во лагуната Нарта, важно живеалиште на водени птици, каде овие птици се вратиле по долгото отсуство. Проучувачите на птици оваа пролет забележале и повеќе пеликани, чапји и други видови птици во лагуната од 28 квадратни…

Ресторан во Амстердам комплетно прилагоден на заштита од коронавирусот (Фото)

"Mediamatic" е првиот ресторан кој се пофали за нов креативен начин на угостување на своите клиенти. Овој ресторан е лоциран во Амстердам, и истиот е вистински хит по социјалните мрежи. Тие ја искористиле својата локација и двор покрај еден од многуте канали на Амстердам, и креирале стаклени мини куќички во кои гостите може да седат по двајца, изолирани, со преубав поглед на околината. Се надеваме дека барем на некој во нашите туристички центри низ Македонија ќе биде иста така креативен и ќе може да се пофали со некоја…

Дали знаете дека мажите полесно слабеат од жените?!

Дали мажите полесно ја губат телесната тежина од жените? За сите жени што се прашуваа дали оваа неправда е мит или вистина, одговорот е да, за жал, тоа е вистина. Причините се многубројни. Од психолошка гледна точка, мажите имаат помалку проблеми со емоционално прејадување. Од физиолошка страна, пак, еволутивно, за да можеле да ловат, на мажите им бил потребен поголем процент на мускулна маса, а колку има повеќе мускули толку е побрз метаболизмот. Од друга страна, естрогенот кај жените придонесува за акумулација на масни…

Филмските фестивали ќе ги стримуваат филмовите на YouTube

Пандемијата со Covid-19 носи многу промени во начинот на кој живееме и функционираме, но исто така покажува како некои работи не е толку тешко да се направат и може да им бидат достапни на повеќе луѓе. Токму тоа го покажува филмската индустрија. Повеќе од 20 влијателни филмски фестивали ширум светот, вклучувајќи ги Санденс и Кански филмски фестивал, се здружија со една цел - да ги стримуваат на YouTube филмовите кои инаку би се прикажувале пред публика на годишните настани. Ваквиот потег е дел од 10 дневниот настан We Are…

Елена Стефановска: Малку да застанеме, да не трчаме… (Фото)

Таа е девојка со стил, таа е една од најубавите и најпознатите македонски водителки која што се појавува на тв екраните. Елена Стефановска препознатлива по телевизискот проект "Живот со стил" кој што се емитува на националната и сателитска телевизија - ТВ24, ексклузивно за музичкиот портал Музика24 откри што прво би направила по укинувањето на полицискиот час и коронавирусот кој што за жал сеуште е дел од нашиот живот. "Прво, ако знам дека е се завршено и дека повеќе не постои коронавирусот, ќе појдам до кај моите…

“Into the Night” нова француска серија на Нетфликс која ќе ве остави без здив (Видео)

Покрај шпанските, британските и италијанските серии, со добра продукција па и тематика може да се пофалат и французите. Последниот шест епизоден хит на Нетфликс е "Into the Night". Три саати тензија која ќе ви одземе 2/3 дена, трилер серија на граница со СФ, со добра екипа глумци, според книга. Погледнете го трејлерот и со задоволство ви препорачуваме да ја погледнете серијата: https://www.youtube.com/watch?v=ZGosoC7q_po&feature=emb_logo

Том Круз и НАСА снимаат филм во вселената?!

Холивудскиот актер Том Круз снима филм во вселената, соопшти американската вселенска агенција Наса. "Наса е возбудена што соработува со Том Круз на филм во Вселенската станица. Потребни ни се популарни медиуми за да инспирираат нова генерација на инженери и научници за да ги остварат амбициозните планови на НАСА", порачал на Твитер, Џим Брајденштајн од Наса. Тој не разговарал подетално за филмот, но објавил порака на Твитер откако сајтот "Deadline" објави дека Круз соработува со основачот на "Тесла моторс" и "Спејс…