24 Култура

Балетот “Шехерезада” со Александра Мијалкова и Васил Чичијашвили

Во среда 24-ти април, со почеток во Македонската опера и балет ќе ја прикаже балетската претстава "Шехерезада". Музиката за ова популарно дело е на рускиот композитор, Николај Римски Корсаков. Кореографијата за нашата "Шехерезада" е на познатиот кореограф од Москва, Михаил Крапивин. Сценографијата на Марија Ветероска, а костимите на Маја Бурсаќ од Србија. Мистична, елегантна и егзотична! Балетска приказна работена по мотивите на приказните од "Илјада и една ноќ" ќе ни ја раскажат балетските првенци Александра Мијалкова и…

Во Скопје недела на турскиот филм од 23-ти до 26-ти април

Недела на турски филм ќе се одржува од 23-ти до 26-ти април, ќе бидат прикажани шест долгометражни и два документарни филма, а на проекциите ќе присуствуваат актери и режисери на филмови од програмата. Филмската недела ќе се одржува во Меѓународниот балкански универзитет во Скопје и во кино "Милениум". Ќе почне во вторник со филмот "Балкајмак" снимен во земјава, во присуство на режисерот Онур Тан и актерите Турција Тарик Унлуоглу, Ѓуленај Калкан, Октај Кајнарџа, Јунус Емре Јилдиример, Мелиса Јилдиример и Сабина Тозија.…

Вечерва во МОБ традиционален велигденски концерт на ансамблот “Танец”

Ансамблот за народни игри и песни "Танец" вечер со почеток од 20 часот во Македонската опера и балет ќе го одржи традиционалниот велигденски концерт, годинава насловен "Велигденско будење". Концертот содржи богата музичко-сценска програма во која ќе бидат изведени многу фрагменти од кореографии, вокални и оркестарски изведби од нивниот понов репертоар, од 2000 година до денес. Ќе учествуваат првенците, солистите и целиот ансамбл на "Танец" кој со овој концерт ја почнува јубилејната 70-та сезона, под мотото "Остани во…

Во Македонската опера и балет во петок – “Лебедово езеро”

Македонската опера и балет и овој пат ви ја најавува изведбата на безвременскиот балет "Лебедово езеро" која што изведба е закажана за 12-ти април, со почеток во 20 часот. "Класика која ја раскажува вечната борба помеѓу доброто и злото. Легендата за мистериозната лебед-жена е еден од најромантичните класични балети, и се карактеризира со многу елеганција, стил и хармонија. Со познатата, лирска мелодија на Чајковски, "Лебедово езеро" ја отсликува трагичната љубов помеѓу принцезата Одета и принцот Зигфрид", велат од…

Концерт на Пламенка Трајковска гудачки квартет – “Музика и цртан филм”

Пламенка Трајковска гудачки квартет ќе оддржат концерт со наслов "Музика и цртан филм" на 12-ти април (петок) во НУ Центар за култура "Кочо Рацин" во Кичево. Во цртаните филмови многу често се употребува класичната музика и овој концерт е конципиран како проекција на цртани филмови и изведба на класична музика со гудачки квартет во живо. На концертот се користат современа музичка технологија мултимедијални и анимациски елементи со цел децата да ја почувствуваат класичната музика како блиска и како своја. Изминатите…

Македонската филхармонија ќе издава цедиња од концерти

Од првиот концерт во новиот објект во октомври 2017-та, Филхармонијата редовно прави звучни снимки од сите концертни настани. Со новата зграда и опремата што ја има од пред една и пол година, проработи и аудиопродукција за која порано беше задолжена Македонската радио-телевизија.Од наредната година Филхармонијата планира да издава и цедиња од неколку концерти во сезона. Амбициите понатаму се да прави и видеоснимки од концертите односно целосна продукција, бидејќи продуцираниот звук сега и го дава на МРТ која го лепи на нивно…

Недела на австралискиот филм во Битола

"Неделата на австралиски филм" ќе биде отворена од страна на Амбасадорката на Австралија Рут Стјуарт, во понеделник (08.04.2019) во 19:30ч. во Мала сала на НУ Центар за култура Битола. На отворањето ќе биде прикажана комедијата "Црвениот пес", филм кој освоил 11 награди и имал 15 номинации, меѓу кои и награда за најдобар филм на AACTA. "Неделата на австралиски филм" за прв пат се одржува во Битола и е организирана во соработка со Амбасада на Австралија за Србија, Република Македонија и Црна Гора, и Кинотека на Македонија.…

На 12-ти април во Македонската опера и балет безвременскиот балет “Лебедово езеро”

Македонската опера и балет Ви ја најавува изведбата на безвременскиот балет "Лебедово езеро" на 12 април, со почеток во 20 часот. Ода за моќта на љубовта. Класика која ја раскажува вечната борба помеѓу доброто и злото. Легендата за мистериозната лебед-жена е еден од најромантичните класични балети, и се карактеризира со многу елеганција, стил и хармонија. Со познатата, лирска мелодија на Чајковски, "Лебедово езеро" ја отсликува трагичната љубов помеѓу принцезата Одета и принцот Зигфрид. Ова универзално и волшебно…

На 2 април на сцената на МОБ – најпопуларната сценска кантата “Кармина Бурана”

Македонската опера и балет ви ја најавува моќната изведба на најпопуларната сценска кантата "Кармина Бурана" од германскиот композитор Карл Орф. На 2 април со почеток во 20 часот публиката ќе може да дојде и да ужива на средба со страста, љубовта и животните радости, како и вечниот сон за среќата, владетелка на светот. Кармина Бурана со години го привлекува вниманието како на режисерите и кореографите, така и на бројната публика која постојано ја бара на тековниот репертоар. Солисти на операта се: Катерина Стојановска -…

Утре во МОБ на малата сцена камерната опера “Помеѓу соништа и летови” (Фото)

Утре вечер 27-ми март, со почеток во 20 часот на малата сцена во Македонската опера и балет ќе се оддржи камерната опера "Помеѓу соништа и летови". Делото е компонирано од Горан Начевски, диригент е Иван Еминовиќ, режисер Љупка Јакимовска, сценограф Зоран Николовски, костимограф Бранкица Јордановска, кореограф Маја Каревски, концерт мајстор Јане Бакевски, хор мајстор Јасмина Ѓоргеска, светло дизајн Нино Митевски, асс. диригент Катерина Стојковска. Во улогата на ѕвездата настапува Александра Лазаровска Василевски,…