24 Култура

Концерт на квартетот „Куарем“ во малата сала на Македонската филхармонија

Квартетот „Куарем“ (Франција, Аргентина, Куба и Реунион) на 21-ви октомври (среда), со почеток во 20 часот ќе одржи концерт во малата сала на Македонската филхармонија. Квартетот „Куарем“ е невообичаен гудачки квартет формиран од виолинистите Родриго Бауса и Федерико Натан, виолистот Оливие Самуилан и виолончелистот Гијом Латил. Четворицата музичари имаат различна музичка заднина и искуство и како изведувачи и како композитори. Родриго Бауса и Фредерико Натан се запознаваат уште како студенти во Уругвај во 2002 година…

По седум месеци пауза, Драмски театар се отвора

Драмски театар по пауза од седум месеци се отвара за публика утре 20-ти октомври со претставата „Партија реми“ во која игра и годинешниот добитник на наградата за животно дело "Анче Џамбазова", актерот Ѓокица Лукаревски. Репертоарот на Драмски потоа продолжува со претставата „Чудесна терапија“, на 22-ри и 30-ти октомври, а на 31-ви октомври повторно е најавена изведба на претставата „Партија реми“. Покрај задолжителното носење на маска и дезинфекција на рацете, при влез во театарот, ќе биде задолжително мерење на…

В четврток хуманитарен концерт во Македонска филхармонија

Оркестарот на Македонска филхармонија ќе одржи хуманитарен концерт на 22-ри октомври (четврток) со почеток во 20 часот насловен „PERASPERAADASTRА“. Средствата од овој концерт се наменети за лекување на Игор Пармаковски кој го години се бори со Кронова болест. Како солист на концертот ќе настапи рускиот пијанист Дмитри Маслеев, еден од најзначајните млади солисти на светската музичка сцена во моментов, а диригент е Габриел Бебешелеа од Романија. Како солист ќе настапи и првиот трубач на оркестарот на Македонската…

На 9-ти октомври во МОБ – Гала оперски концерт

Гала оперски концерт ќе се одржи на 9-ти октомври на сцената на Македонската опера и балет. Концертот ќе почне во 20 часот, а ќе диригира Иван Еминовиќ. На концертот ќе настапат оперските солисти Дејан Стоев, Ристе Велков, Весна Ѓиновска Илкова, Соња Пендовска Мадевска, Марика Поповиќ, Наде Талевска Спасовска, Павлина Новакова Георгиев, Злата Тошевска, Ана Ројдева, Александра Лазаревска Василев, оркестарот и хорот на Македонската опера и балет. Режисер е Дејан Прошев, а концерт мајстор Климент Тодороски. Хор мајстори ќе…

Тина Иванова назначена за нов в.д. директор на Македонската филхармонија

Музикологот Тина Иванова е новата в.д. директорка на Македонската филхармонија. Таа доаѓа на местото на Виктор Илиевски кој на оваа позиција беше од 2017-та, а кој поднесе оставка поради заминување во странство, поточно во Брисел, Белгија. “Од петокот нов в.д. директор на Македонската филхармонија е Тина Иванова, која работеше како продуцент. Виктор Илиески, кој беше директор во изминативе три години, поднесе оставка поради приватно и професионално заминување во странство. Институцијата од името на сите вработени му се…

Во четврток концерт „Поле за игра“ во Македонска филхармонија

Оркестарот на Македонската филхармонија ќе одржи концерт во четврток насловен „Поле за игра“ на која како солистка ќе настапи исклучителната виолинистка Ајман Мусахоџаева од Казахстан. Диригент е Сашо Татарчевски, а на програмата се Концертот за виолина и оркестар од Менделсон и Симфонијата број 96 „Чудо“ од Хајдн. Виолинистката Ајман Мусахоџаева од Казахстан е на листата на исклучителни музичари на 20-от век која ја направи Енциклопедијата на универзитетот во Кембриџ, а од биографскиот центар на овој угледен универзитет…

Се отвора изложбата Panic Room во Музејот на современа уметност

На 2-ри октомври во Музејот на современата уметност - Скопје, со почеток во 12 часот ќе биде отворена групна изложба „Panic Room или скок во мислењето“. Во поставката земаат учество уметниците: Искра Димитрова, Нехат Беќири, Верица Ковачевска, Нада Прља, Велимир Жерновски, Матеј Богдановски, Христина Иваноска, Јане Чаловски, Ѓорѓе Јовановиќ, Филип Јовановски, Никола Узуновски и групата ОПА. Кураторка на изложбата е Љиљана Неделковска. Последиците од климатските промени, на чии процеси во голема мера влијае нaчинот на кој…

Изложба на фотографии на Милчо Манчевски во МСУ (Фото)

Познатиот македонски филмски режисер Милчо Манчевски, подготви изложба на фотографии насловена „Таму“. Изложбата ќе биде отворена утревечер во 20 часот во Музејот на современата уметност - Скопје.  На истиот настан притоа ќе биде промовирана и книга фотографии под ист наслов, на издавачката куќа „Антолог“. Во книгата и изложбата се избрани 88 колор фотографии, создавани во период од десет години по улиците на Индија, Њујорк, Виетнам, Русија, Македонија, Тајван, Куба, Турција, Црна Гора, Тексас итн. „Ги сликам оние…

Концерт „Шпански танц“ во Македонска филхармонија

„Шпански танц“ е насловен концертот на Македонска филхармонија кој ќе се одржи в четврток (1 октомври) со почеток во 20 часот, на кој ќе бидат изведени Барокни варијации „Пасчакона“ од македонскиот композитор Благој Цанев и „Кармен свита“ од Бизе - Шчедрин. Со оркестарот ќе диригира Емил Табаков од Бугарија. Барокните варијации „Пасчакона“ за гудачки оркестар се напишани во стилот на необарокот како што сугерира и самиот наслов на композицијата. Делото е напишано како омаж на творештвото на Јохан Себастијан Бах, во 1985…

По пауза од неколку месеци, МОБ на отворено со ексклузивен оперски концерт и балетска претстава

По пауза од неколку месеци, поради глобалната пандемија предизвикана од коронавирусот, Македонската опера и балет ќе одржи ексклузивен оперски гала-концерт и балетска претстава на отворено, под ѕвездите, насловен "Опера и балет под ѕвездите". Концертот е закажан за 25-ти септември, со почеток во 21 часот, на платото пред Македонската опера и балет. Настапуваат солистите: Сандра Митровска (сопран), Катерина Стојановска (сопран), Ѓорѓи Цуцковски (тенор) и Владимир Саздовски (бас), во придружба на оркестарот при МОБ, под…
www.revanger.com www.erguvanhaber.com www.erzurumozelders.com www.tekirdagtabldot.com www.gebzesaadet.com www.balikesiryenihaber.com www.ucanbalonmugla.com www.aymaras.com www.buyukorduhaber.com www.ambushm.com www.trabzonpostasi.com www.yalovaradyotv.com www.internetedirne.com www.duzcepark.com www.butuncanakkale.com www.ssgolfhotel.com www.ispartaradyonet.com www.tokathaberi.com www.tokathabersitesi.com www.escortlarrize.net www.sivashbr.net www.sivashaberci.com www.manisaotolastik.com www.yeniyasamgorukle.com www.alanyamado.com www.manavgatx.com