24 Занимливости

Дали 8Д-технологијата e соодветна алтернатива за музички настани?

Можноста 8Д-аудиото да ги замени музичките настани или да им помогне на оние што сакаат да се чувствуваат како да се на концерт сега е отворена за дебата. Сепак, терминот 8Д-аудио не значи дека станува збор за осум димензии во аудиопродукцијата. Тоа е само ефект што некои продуценти го користат во постпродукцискиот процес кога техниките за изедначување и автоматизираниот ефект на планирање се додаваат наизменично одлево надесно во конечниот микс на лентата. Ова може лесно да се разбере доколку погледнеме кои било слушалки.…

Музичари во политиката: Овие пејачи го заменија микрофонот за фотелја

За 10 дена во Македонија ќе се одржат нови вонредни парламентарни избори, впрочем многу држави ова лето ќе имаат избори поради одложувањето за кризата со Ковид-19. На престојните избори во 5-та изборна единица кандидат за пратеник е оперскиот пејач Игор Дурловски. Тој е предводник на листата за таа изборна единица и многу веројатно ќе освои мандат во парламентот. Дурловски не е ниту прв, а веројатно ниту последен музичар кој сцената ќе ја замени за некое претставничко тело. Кралицата на ромската музика, Есма Реџепова,…

Легендарната песна од Дадо Топиќ посветена на Македонија полни 47 години (Видео)

Една од култните и легендарни песни на екс-југослвенската рок група "Time", песната "Македонија" чии комплетен автор е Дадо Топиќ вчера на 5-ти јуни го прослави својот 47-ми роденден. Песната е снимена на 5-ти јуни во 1973 година. Како членови на оваа култна група се вбројуваат: Дадо Топиќ - вокал и басист, Ведран Божиќ - гитара и Пеце Петеј - тапани. Интересно за снимањето е тоа што поради истото Пеце Петеј доцни на својата венчавка, а месец и половина подоцна Петеј преку телефон во договор со својата најмила ја…

На продажба долна облека на Елвис Присли (Фото)

Парче меморијали на кралот на рокенролот, Елвис Присли, е на продажба, нешто типично за неговиот стил на облекување, суспензор со појас со вештачки дијаманти. Суспензорот (заштитник за гениталии) го направил еден фан за Елвис, а подоцна завршил во колекцијата на Џими Велвет, пејач што го отвори музејот "Елвис" во Мемфис. Даниел Вејд, менаџер на "Пол Фрејзер колектиблс", кој го нуди на продажба во Велика Британија за 30.000 фунти (52.300 долари) тврди дека Елвис го носел неколкупати во 70-тите, пренесува "Ројтерс".…

Верувале или не Белгиец има испеано песна за македонка на Евросонг (Видео)

Поминаа 30 години откако Филип Лафонтен испеа песна посветена на македонка, која и се спомнува во песната, отпеана на Изборот на песна на Евровизија. Имено, на 5-ти мај 1990-та година кога Евросонг се одржувал во Загреб, овој познат музичар ја претставувал Белгија со песната "Мојата Македонка" (Macédomienne), авторска песна која што е посветена на неговата сопруга Виолета од Велес со која има неколку дечиња. Ова е негова прва и единствена песна која што не е комерцијализирана. Токму на денешен ден тој го прославува својот…
www.revanger.com www.erguvanhaber.com www.erzurumozelders.com www.tekirdagtabldot.com www.gebzesaadet.com www.balikesiryenihaber.com www.ucanbalonmugla.com www.aymaras.com www.buyukorduhaber.com www.ambushm.com www.trabzonpostasi.com www.yalovaradyotv.com www.internetedirne.com www.duzcepark.com www.butuncanakkale.com www.ssgolfhotel.com www.ispartaradyonet.com www.tokathaberi.com www.tokathabersitesi.com www.escortlarrize.net www.sivashbr.net www.sivashaberci.com www.manisaotolastik.com www.yeniyasamgorukle.com www.alanyamado.com www.manavgatx.com