24 Занимливости

Доктор Дре е најбогатиот музичар на деценијата

Американскиот рапер и продуцент Доктор Дре е најбогатиот музичар на десетлетието, според топ листата на списанието "Форбс". Неговата финансиска состојба се проценува на 950 милиони долари. Неговиот последен албум "Compton" излезе во 2015-та година, но раперот е и со-основач и сопственик на 20 проценти од акциите на продуцентската компанија "Битс електроникс", која што во 2014-та година беше купена од Епл. Не второ место на листата на "Форбс" е американската кантри и поп пејачка Тејлор Свифт со 825 милиони долари, која…

Колку пари има заработено Мараја Кери од најголемиот божиќен хит?

Ова е период од годината кога речиси секој од нас понесен од новогодишната еуфорија и големиот празник Божиќ, си ја потпевнува хит песната "All i want for Christmas is You“ од Мараја Кери. Песната е објавена во 1994-та година, а е една од најпознатите божиќни поп нумери. Оваа песна и донесе голема заработувачка на пејачката, пишува Си-ен-ен. Можеби ќе звучи неверојатно, но оваа песна "All i want for Christmas is You“ иако се емитува веќе 25 години, годинава за првпат се најде на врвот на листата на Билборд Хот 100. Се…

Познати се најплатените музичари за 2019-та година

Сумата што успеаа да ја заработат за само 365 дена, многумина можат само да ја замислат, па дури и оние што се на крајот на оваа листа не може да се каже дека не се задоволни од приходите за оваа година. Годинава, втор пат во последните пет години, Тејлор Свифт е прва на списокот "Форбс", со заработувачка од неверојатни 185 милиони долари од нејзиниот нов албум и турнејата. На второ место е раперот Канје Вест со 150 милиони долари, кои ги заработи од продажбата на неговите патики "Јези", а на третото место е британскиот…

Дали знаете која е најслушана песна во последната деценија? (Видео)

На еден сајт за слушање музика објавена е листа на најслушани песни, албуми и изведувачи во последните 10 години, а откриле дека изведувачот чија музика луѓето најмногу ја слушаат е Дрејк. Раперот собрал повеќе од 28 милијарди кликови, а неговата најпопуларна песна "One Dance" е преслушана 1,7 милијарди пати. На второ место е Ед Ширан, а потоа се Пост Мелоун, Аријана Гранде и Еминем. Најслушана песна на деценијата е "Shape of you" од Ед Ширан која е преслушана 2,4 милијарди пати.…

Македонската народна песна “Зајди, Зајди” инспирација за светските спортисти (Видео)

Македонската народна песна одсекогаш значела и била препјувана и преведувана на многу јазици ширум светот. Убаво е чувството додека гледате некој натправар за време на пауза или за самото времетраење на спортскиот чин да се слушне македонска народна песна. Токму таков пример е Светското првенство во гимнастика што се оддржи минатата година, каде за време на настапот на младата 17 годишна гимнастичарка Александра од Италија, токму македонската народна песна "Зајди, Зајди" беше музичкиот избор каде веднаш потоа доби награда…