24 Занимливости

Новак Ѓоковиќ ја запеа “Македонско девојче” во чест на сите фанови од Македонија (Видео)

Српскиот тенисер и светски тенисер број еден, Новак Ѓоковиќ, приреди изненадување за неговите фанови особено за Македонците. Тој по триумфот во 3-то коло на Вимблдон запеа. Тој заедно со физиотерапевтот Миљан Амановиќ се вклучи во живо на Инстаграм за илијадниците свои фанови од светот, и од Лондон ја запеа македонската народна песна песната "Македонско девојче". "Охридско Езеро… Ех, како би сакал да сум сега таму. Испратете ми некоја фотографија од Охрид, ве молам", порача Ѓоковиќ и дополни: "Македонско девојче… Многу…

Има 90 години и се уште игра на омилената песна (Видео)

Џени Хар има 90 години и е голем обожавател на Витни Хјустон. Таа обожава да игра и ја користи секоја прилика да ужива во животот. Џени живее со вкукот Адам. Тој се грижи за неа и се труди на неговата бабичка ништо да не и недостига, а посебно љубов. Често играат социјални игри или читаат книги. Меѓутоа, овој пат дојде ред на танц. Погледнете само како 90 годишната баба игра на песната од Витни Хјустон. Ретко ова кој го може на оваа возраст. https://www.youtube.com/watch?time_continue=81&v=LW-ADgjRdCU

Македонска народна песна на репертоар на руски симфониски оркестар (Видео)

Досега на многу наврати сме пишувале како странски и балкански музичари, композитори, групи, оркестари и слично, на овој или оној начин преработувале македонски народни песни. И овој пат, Музика24 ќе ви претстави како рускиот Државен филмски симфониски оркестар и хорот "Капела Јурлова", во изведба на Манца Измајлова ја имаат преработено и препеано антологиската македонска народна песна "Ајде слушај, слушај Калеш бре Анѓо". Уживајте! https://www.youtube.com/watch?v=aGamGhv5H0I

Денес дневно заработува 85.000 илјади евра, а некогаш бил бездомник – Ед Ширан

27 годишниот британски музичар Ед Ширан е жив доказ дека еден човек кој е во незавидна финансиска ситуација може да стане милионер. Тој е денес најплатената музичка ѕвезда во светот. Во текот на изминатата година остварил профит од 30.753.000 евра, а според пресметките, дневно заработува 85 илјади евра, поточно 85.425 евра. За потсетување, Ед Ширан кој е познат по хитовите "Shape Of You", "Perfect", "Thinking out loud"... и многу други, неодамна ја надмина својата сонародничка Адел и стана најплатена музичка ѕвезда на…

Погледнете: Уште една македонска народна песна од рускиот ансамбл “Tamburitzans” (Видео)

Неодамна пишувавме за познатиот руски ансамбл "Tamburitzans" кој што патувајќи и одржувајќи ја својата турнеја низ САД отпеаа македонска народна песна. Дали станува збор за тоа дека македонските песни им се омилени или не, верувајте се уште не знаеме, но небитно од тоа тие повторно постираа снимка каде овој пат ја пејат македонската народна песна "Земјо македонска" Тие седејќи во ресторан во Флорида и веројатно чекајќи ја својата веќе посакувана храна, во чест на сопственикот ја отпејаа и оваа македонска народна песна.…