24 Занимливости

Дали музиката влијае на продуктивноста?

Спроведеното истражување потврди дека слушањето музика влијае врз продуктивноста, но неодамнешните истражувања покажаа дека некои жанрови мотивираат и ја зголемуваат продуктивноста повеќе од другите. Најпопуларната музика за подобрување на продуктивноста е класичен рок. Резултатите покажаа дека продуктивноста е најдобра под влијание на класичната рок музика, потоа алтернативната и поп музиката. Хип-хоп и хеви метал се препознаени како жанрови кои го одвлекуваат вниманието. Повеќето испитаници беа многу согласни во една…

Погледнете: “Македонско девојче” ечи во далечната Етиопија (Видео)

Очигледно дека македонските народни песни освен што се пејат по забави, семејни прослави и слични настани, истите тие народни песни се пејат и не прославуваат и надвор од нашата земја. Неодамна македонка која што живее и работи во Етиопија постираше видео каде што нашата позната македонска народна песна "Македонско девојче" ја пејат и повторуваат млади деца од Етиопија. "Еве како ја пееме "Македонско девојче", на гости кај Сурма со домородните луѓе на границата помеѓу Етиопија и Јужен Судан", гласи пораката под видеото…

Прочитајте: Кој требало да го отпее големиот хит “Иди док си млад”?

Хит песната "Иди док си млад" која што пред многу години ја отпеа Светлана Цеца Ражњатовиќ, пред воопшто да се сними претходно била понудена на сосема друга пејачка. И како што велат старите, не за кого е речено туку за кого е печено, прво песната била понудена на Весна Змијанац. "Весна Змијанац требаше да ја сними "Иди док си млад". Меѓутоа не и се допаднал текстот, иако и се допаднала мелодијата. Токму во тоа време јас со мојата сестра Лидија отидовме да ги преслушаме новите песни кај Марина Туцаковиќ. Таа тогаш не ја…

Побегнале од старечки дом за да одат на фестивал на метал музика

Двајца пензионери од Германија го воодушевиле светот откако минатата година побегнале од старечкиот дом, за да присуствуваат на еден од најголемите светски фестивали на метал музиката "Wacken Open Air". Полицијата овие весели џентлмени ги пронашла во три часот наутро, како лудо се забавуваат на концертот на групата која свирела метал. За исчезнувањето на пензионерите, полицијата ја известиле вработените во старечкиот дом кои се загрижиле кога сфатиле дека двајцата пензионери никаде ги нема. Кога полицијата конечно ги…

Песната “Африка” од Тото засекогаш ќе се слуша во пустината Намиб (Видео)

Евергринот "Африка" од Тото може вечно да свири во пустината Намиб благодарение на изумот на намибиско-германскиот уметник Макс Зидентоф - мп3 на сончева енергија и шест звучници што постојано ќе ја емитуваат песната. На својата интернет страница, Зидентоф истакнува дека со овој потег "и оддава почест на една од најпопуларните песни последниве 40 години". "Африка" е издадена 1982 година, а има и многубројни преработки https://www.youtube.com/watch?v=cCuP7ABO_Go