Балканска

Погледнете: Промо видео за новиот албум на Северина

Дали сте го виделе промото за новиот албум на Северина? Имате можност на Музика24 сега да го погледнете... Видеото претставува склоб на сите рефени од хитовите кои се сместени на нејзиниот дванаесети студиски албум "Добродошао у клуб". Албумот ги вклучува и: "Узбуна", "Италијана", "Брет Пит"... и многу други. Уживајте! https://www.youtube.com/watch?v=Uy3h69rxMPQ Подготви: Редакција на Музика24

Бугарките од “Пајнер” добија 1 милион евра!?

Надалеку познатата бугарска продукција "Пајнер", во чие сопствеништво е и ТВ Планета од Оперативната програма за конкурентност на Европската Унија добила 1 милион евра или скоро 2 милиони лева. Оваа продукција преку својата тв станица ги промовира своите пеачки, турбо фолкерки и нови песни, што за нив тоа тие го нарекуваат Чалга, што во наш превод на друг начин никако не би можеле да го преведеме освен како турбо фолк. Оваа одлука на ЕУ во соседството е прифатена и карактеризирана како скандалозна, интелектуалците…

Евровизија 2013: Хрватска ја одбра песната која ќе ја претставува во Малме

Хрватска ја одбра евровизиската песна за "Песна на Евровизија" што ќе се одржи во Малме, Шведска. Песната на 38 годишниот Горан Топаловац "Мижерја" ги освои симпатиите на специјалното жири во кои членови беа уредникот на забавната редакција на ХРТ Велимир Ѓуретиќ, музичкиот продуцент и аранжер Никша Братош и Анте Пецотиќ. Иако непознат за пошироката јавност, песната на Топаловац Хрватска ќе ја претстави на првата полуфинална вечер под местото број 2. По изборот на песната, на Хрватска и остана уште да одбере достоен…

Ермин Реџиќ – Буби најавува гостување во Македонија

Ермин Реџиќ - Буби е млад босански пејач, кој професионално со музиката започнува да се занимава по учеството на познатото музичко реално шоу на балканските простори, OBN MUSIC TALENTS. Таму од неколку илјади учесници, се пласира во финале, освојува второ место и добива многу фанови не само од Босна, туку од другите земји во соседството. Во тој период Буби има само 17 години, а сега веќе 25 и зад него има доста успешна кариера. Прекарот Буби, го има добиено уште од самото детство, бидејќи омилена песна му била Буби од…

Нина Бадриќ во “Зетра” за денот на вљубените

Веднаш по најавата што неодамна Нина Бадриќ ја даде за медиумите за одржување на голем солистички концерт во Сараево, од нејзиниот тим стигна и дефинитивна потврда - ова музичко случување ќе се одржи на 14 фебруари во местото "Зетра", под името "За луѓето од љубов", пишуваат медиумите во Сараево. Популарната хрватска пеачка вели дека не е случајно што пред сараевската публика ќе се појави токму на овој ден. "Има ли поубав ден од овој? Пресреќна сум, бидејќи денот на заљубените ми припаѓа на мене и на моите сараевчани.…