Балканска

Кичо Слабинац во тешка здравствена состојба после операцијата на срцето

Победникот на "Макфест" во 1989 година, хрватскиот пејач Крунослав Слабинац - Кичо е хоспитализиран во тешка здравствена состојба после операција на срцето во единицата за интензивна нега на КБЦ Загреб. Имено до компликации дошло поради прекумерната тежина со која Слабинац се бори последните неколку години. "Сите очекувавме дека за неколку дена ќе излезе од болницата и дека ќе биде добро, а потоа дознавам од неговиот син Иван, дека ситуацијата не оди како што треба. Денес дознав дека Кичо е сега на респиратор. Секој ден…

Почина српската писателка Исидора Бјелица

Српската писателка Исидора Бјелица, почина денеска на 52 годишна возраст по долга и тешка битка со карциномот. Бјелица починала во станот на нејзините родители, во Нов Белград, потврдила за српските медиуми нејзината сестра. Само пред еден месец, таа проговори за борбата со карциномот која ја водеше со години. "Не сакав да ве заморувам, мислев дека можам сама. Но, ова се така страшни физички и психички маки, што ќе ве замолам да го молите драгиот Исус да ми прости и да заврши оваа агонија. Се што беше во моја моќ се…

Срцето на Рајко Дујмиќ ќе продолжи да чука, семејството ги донираше органите

Семејството на познатиот хрватски музичар Рајко Дујмиќ кој вчера почина на 65-годишна возраст, одлучи да ги донира неговите органи и да спаси други животи. Информацијата дека семејството Дујмиќ одлучило да ги подари неговите органи за медиумите ја потврди хрватскиот композитор Ненад Нинчевиќ, еден од најблиските пријатели на починатиот Дујмиќ. "Тешко ми беше сите овие денови. Рајко имаше добро срце и мека душа… Бевме пријатели 35 години и никогаш не сме се скарале. Тој беше апсолутен позитивец, но повремено се…

Пријателите и обожавателите се збогуваат од Рајко Дујмиќ (Фото)

Поранешниот фронтмен на групата "Нови фосили", Рајко Дујмиќ, почина на 65-годишна возраст. Тој минатата недела ја загубил контролата врз своето возило кај Равна Гора и слетал во бездна длабока 11 метри по што бил сместен во одделот за интензивна нега на Клиничкиот центар во Ријека. Дујмиќ повеќе од деценија не настапуваше под името "Нови фосили", неговите колеги Сања Долежал, Владимир Кочиш и Маринко Колнаго уште од 2005 година до сега настапуваат заедно изведувајќи ги песните на легендарниот состав. Иако со години не…

Жељко Јоксимовиќ и Драган Бјелогрлиќ снимаат документарен филм за Тома Здравковиќ

По повеќе од една година подготовка на сценариото и огромното внимание што беше посветено при изборот на глумците, започнува снимањето на биографскиот филм за славниот покоен српски пејач Тома Здравковиќ. Продуцентите Жељко Јоксимовиќ и Драган Бјелогрлиќ решија главната улога да му ја доверат на Милан Мариќ, додека Тамара Драгичевиќ ќе ја толкува Силвана Арменулиќ. Сценариото е напишано од Никола Пејаковиќ и Драган Бјелогрлиќ, а режисерската палка му е доделена на Зоран Лисинац, кој веќе десетлетие работи во САД. Во…
www.revanger.com www.erguvanhaber.com www.erzurumozelders.com www.tekirdagtabldot.com www.gebzesaadet.com www.balikesiryenihaber.com www.ucanbalonmugla.com www.aymaras.com www.buyukorduhaber.com www.ambushm.com www.trabzonpostasi.com www.yalovaradyotv.com www.internetedirne.com www.duzcepark.com www.butuncanakkale.com www.ssgolfhotel.com www.ispartaradyonet.com www.tokathaberi.com www.tokathabersitesi.com www.escortlarrize.net www.sivashbr.net www.sivashaberci.com www.manisaotolastik.com www.yeniyasamgorukle.com www.alanyamado.com www.manavgatx.com