Интервјуа

Унгарскиот диригент Даниел Сомоѓи Тот: Да градиме мостови за соработка (Фото)

На 28-ми ноември, на затворањето на Есенски музички свечености, македонската публика за прв пат имаше исклучителна можност да го проследи настапот на унгарската филхармонија и хор "Кодај", под диригентство на господинот Даниел Сомоѓи - Тот. Овој значаен унгарски музички ансамбл наскоро ќе прослави стогодини постоење, еден век. Задоволство ни е што сте за прв пат, како се случи поканата за гостување? Даниел Сомоѓи Тот: Нашиот оркестар, Филхармонијата Кодал од Дебрецен, е еден од најстарите симфониски оркестри на…

Александар Темелков: Сметам дека Вики е вистинскиот избор (Фото+Видео)

Тој е младо, интересно и забавно момче. На неколку наврати учествува и се натправарува во музичкото тв шоу "Ѕвездите на Гранд" каде секогаш е одлично дочекан и каде на сцената секогаш прави вистинско шоу. Но освен тоа, тој неодамна сними и неколку песни кој веруваме ќе Ви се допаднат и дека ќе бидат одлично прифатени од Ваша страна. Неодамна на фестивалот "Филиграни" позади сцената го забележавме и Александар Темелков кој иако оваа година не зема учество, тој сепак им даде поддршка на своите колеги. Екипата на музичкиот…

Интервју на Музика 24: Ален Исламовиќ (ФОТО)

Како што веќе објавивме по повод свеченото отворање на казиното FlaminGO во Скопје свој концерт одржа легендарниот бенд “Бијело дугме“. Музика 24 беше присутна на настанот каде што направивме ексклузивно интервју со прославениот Ален Исламовиќ од “Бијело дугме“ а претходно и “Дивље јагоде“.  Прочитајте ја тајната за долгогодишното постоење на музичката сцена и неговата виталност. Ален ни открива колку има вистина во фразата “Секс, дрога и рокенрол“. Во продолжение дознајте и што мисли Ален за новите auto-tune музички…

Интервју на Музика 24: Горан Бреговиќ (Фото)

Музика24 имаше ексклузивна можност да присуствува на свеченото отворање на казиното FlaminGo на плоштад "Македонија" во Скопје. Пред самиот чин на отворање и големиот концерт на легендарните "Бијело дугме" имавме можност на кратко да разговараме со еден од најпознатите музичари во регионот, Горан Бреговиќ. На кратката средба со новинарите Бреговиќ ни одговори на неколку интересни прашања. Што да очекуваме вечерва на концертот? Горан Бреговиќ: Ќе отсвириме весели песни, но и малку тажни. Кој нема да полуди тој не е…

Интервју на Музика24: Јелена Томашевиќ (Фото)

Водечкиот македонски музички портал - Музика 24 имаше ексклузивна можност пред концертот на Фестивалот на музика од светот во Битола да направи ексклузивно интервју со една од најпопуларните српски пејачки, Јелена Томашевиќ. Со убавата и шармантна Јелена разговаравме за нејзината кариера и плановите, за македонската музичка сцена, за талент шоуата, но и за сопругот Иван Босиљчиќ. Музика 24: На Фестивалот на музика од светот настапувате со Битолскиот камерен оркестар. Како ја оценувате соработката со нив? Јелена…