Covers

Емотивно и оргинално – Филип Пешевски сними кавер за безвременската “Вјеруј у љубав” (Видео)

Неодамна Ви го претставивме и воедно Ве запознавме со едно симпатично, младо, талентирано и пред се природно надарено музикално момче. Да, станува збор за Филип Пешевски кој после настапот на Фестивалот на забавни мелодии "Макфест" и промовирањето на видео спотот за макфестовската "Кукло моја несудена", токму на 1-ви јануари, како новогодишен подарок на сите свои фанови и оние кои го сакаат и почитуваат, им го подари предобриот и оргинален кавер за одличната, емотивна и безвременска балада на Оливер Драгојевиќ "Вјеруј у…

“Во коси да ти спијам” отпеана од Каролина, Вера Љубојна и актерите од “Преспав” (Видео)

Секогаш е убаво чувството и буди одредени емоции кога ќе слушнеме некоја од песните на нашиот Тоше Проески. Овој пат, за време на новогодишната програма имавме ретка, но сепак, убава и интересна прилика да ја слушнеме песната, една од најголемите хитови на Тоше, "Во коси да ти спијам". Овој пат отпеана од Васил Зафирчев, Тијана Дапчевиќ и Јелена Јованова, актери и дел од ситкомот "Преспав", а на нив друштво или музичко засилување им беа, Каролина Гочева и Вера Милошевска од групата "Љубојна". Како звучи овој…

24Covers: Наталија Славева и Александар Тодоров – “Shallow” (Видео)

После подолг период, во оваа рубрика повторно ви претставуваме македонски музички имиња кои на овој или оној начин се познати, но сепак, снимиле кавер за одредена позната препознатлива хит песна. Овој пат ви ги претставуваме Наталија Славева и Александар Тодоров кои што на свој специфичен, интересен и препознатлив начин ни ја доловуваат хит песната "Shallow" од филмот "A star is born". Аранжманот е на Иле Спасев, познат македонски продуцент и музичар, додека пак видеото е во реализација на Фабрика продукција. Што тие…

Младата поп пејачка Лина Пејовска сними дует со Фатмир Сулејмани (Видео)

Неодамна младата и се популарна македонска поп пејачка Лина Пејовска сними уште еден кавер, овој пат со познатиот босански пејач Фатмир Сулејмани. Станува збор за песната "Од најгорих најбољу" која што во оргинална изведба ја пејат Лана Јурчевиќ и Лука Нижетиќ. Аудиото и видеото се снимени во студиото на еден од најпознатите и најперспективни музичари во изминатиот период Амил Лојо. Инаку, Лина изминатиот период во нашата држава е актуелна со песните: "Нема" песна која што ја изведе на овогодинешното издание на "Макфест"…

Александра Јанева сними кавер за песната “Ако ме сакаш” (Видео)

Неодамна Александра Јанева и гитаристот Тино Стојановски направија нова верзија на "Ако ме сакаш" од Лина Пејовска. Преработката е објавена во пресрет на новото издание на "Макфест 2018" кое ќе се одржи од 4-ти до 6-ти октомври. "Оваа ќе биде нашата последна преработка од летниот проект #summerjam. Изведбата е во чест на хитовите кои ги дава најголемиот фестивал во Македонија. Според мене, "Ако ме сакаш" беше апсолутниот хит oд "Макфест" минатата година", вели Александра која настапуваше на ланското издание на фестивалот…