Covers

Охриѓани со “карантинска” преработка на “За овој свет” од Тоше Проески (Видео)

И покрај тоа што полицискиот час и карантинот се веќе зад нас, неодамна, благодарение на идеја на Лео Спасески младите охриѓани снимија "карантинска" преработка на големиот хит "За овој свет" од нашата македонска музичка поп икона Тоше Проески. Триесетина момчиња и девојчиња од своите домови пеејќи ја оваа песна испратија силна порака до сите оние кои ќе го гледаат видеото. Воедно идејниот творец, Спасески кој го сними аудиото и видеото и кој сето тоа го вклопи да звучи и изгледа навистина професионално, им се заблагодари…

“SaxAcoustics” ја преработија безвременската “Бела” од Ристо Самарџиев (Видео)

Тие се "SaxAcoustics" и велат дека еден од нивните приоритети кои се трудат да ги запазат се негување на македонската забавна музика, а посебно нивното оживување на веќе заборавените македонски поп песни. Зад себе имаат неколку снимени и веќе докажани кавери, а како последен таков нивни проект е преработката на безвременската песна "Бела" која што ја исполнува Ристо Самарџиев. Инаку, тие се акустичен бенд составен од тројца членови и тоа: Иван-саксофон, Никола-гитара и Иво-вокал. Како звучи "Бела" во нивна изведба,…

Бенд од Измир направи кавер верзија на песната “Што имала к`смет Стамена” (Видео)

Во градот Измир од 2007 година функционира македонскиот "Сакобенд" чиј што членови се по потекло од Македонија. Имено, овој бенд од своето основање па се до денес ја негува македонската песна и оро и свири исклучиво македонска музика на сите свадби, сунети, забави и концерти кои ги организираат иселениците од Македонија што живеат во Турција. Денес само во Измир има над 500.000 иселеници од Македонија, или во цела Турција над 2.000.000 жители со македонско потекло. Иселениците од Македонија во Турција успеваат да ја…

“Интервал Бенд” од Прилеп ја отпеаа легендарната “Се ми земаш животе” од Пепи Бафтировски (Видео)

"Интервал Бенд" е името на новата музичка група која ни доаѓа од градот херој, градот под Марковите кули - градот Прилеп. Како што самите тие велат за нашиот музички портал, од неодамна функционираат заедно, а за многу скоро време најавуваат и своја авторска песна и видеоспот. "Интервал Бенд" го сочинуваат млади и веќе докажани музичари, Мартин Стојаноски (вокал), Мирослав Ѓорѓиоски (тапани), Александар Трајкоски (клавијатури), Антонио Стојчески (кларинет) и Горан Цветаноски (клавијатури). Прилеп е дефинитивно побогат…

Антонио Тасевски сними кавер за песната “Тајно моја” од Тоше Проески (Видео)

Македонскиот пејач кој преку своите настапи ја негува македонската песна и култура во Чикаго, Антонио Тасевски времето поминато во карантин го искористи за да сними преработка на големиот хит "Тајно моја" од 2000 година на нашата најголема музичка легенда Тоше Проески. Проектот е објавен на неговиот YouTube канал, а снимен е во музичкото студио "МСН Чикаго". Покрај Антонио како вокал, учество во проектот имаат и Мурис Хубјер (пиано), Ведран Томичиќ (гитари) и Алекс Петковски (кавал).…
www.revanger.com www.erguvanhaber.com www.erzurumozelders.com www.tekirdagtabldot.com www.gebzesaadet.com www.balikesiryenihaber.com www.ucanbalonmugla.com www.aymaras.com www.buyukorduhaber.com www.ambushm.com www.trabzonpostasi.com www.yalovaradyotv.com www.internetedirne.com www.duzcepark.com www.butuncanakkale.com www.ssgolfhotel.com www.ispartaradyonet.com www.tokathaberi.com www.tokathabersitesi.com www.escortlarrize.net www.sivashbr.net www.sivashaberci.com www.manisaotolastik.com www.yeniyasamgorukle.com www.alanyamado.com www.manavgatx.com