Covers

“Интервал Бенд” од Прилеп ја отпеаа легендарната “Се ми земаш животе” од Пепи Бафтировски (Видео)

"Интервал Бенд" е името на новата музичка група која ни доаѓа од градот херој, градот под Марковите кули - градот Прилеп. Како што самите тие велат за нашиот музички портал, од неодамна функционираат заедно, а за многу скоро време најавуваат и своја авторска песна и видеоспот. "Интервал Бенд" го сочинуваат млади и веќе докажани музичари, Мартин Стојаноски (вокал), Мирослав Ѓорѓиоски (тапани), Александар Трајкоски (клавијатури), Антонио Стојчески (кларинет) и Горан Цветаноски (клавијатури). Прилеп е дефинитивно побогат…

Антонио Тасевски сними кавер за песната “Тајно моја” од Тоше Проески (Видео)

Македонскиот пејач кој преку своите настапи ја негува македонската песна и култура во Чикаго, Антонио Тасевски времето поминато во карантин го искористи за да сними преработка на големиот хит "Тајно моја" од 2000 година на нашата најголема музичка легенда Тоше Проески. Проектот е објавен на неговиот YouTube канал, а снимен е во музичкото студио "МСН Чикаго". Покрај Антонио како вокал, учество во проектот имаат и Мурис Хубјер (пиано), Ведран Томичиќ (гитари) и Алекс Петковски (кавал).…

Даниел Дан ја преработи хит песната “Не сум твој тип” (Видео)

Во време кога настапите на сите музичари се целосно откажани, младиот македонски поп пејач Даниел Дан заедно со својот бенд реши дека токму ова е вистинскиот момент за да ја покажат својата креативност. Музицирајќи во домашен амбиент успешно ја доловуваат својата цел, односно, тие снимија видео спот во домашни услови со кое искрено се надеваат дека ќе придонесат за вашето добро расположение и дека барем малку ќе ја разбудат и вашата креативна страна, која можеби е некаде подзаскриена. "Hit the Hits" е насловот на моето…

Додека се сите во изолација, “Адреналин Бенд” промовира два хит кавера (Фото+Видео)

Во продукција на Арт Студио, познатата македонска група "Адреналин Бенд" неодамна сними две кавер песни од нашиот непребол Тоше Проески. Тие за време на коронавирусот или подобро речено корона лудилото кое што го нападна целиот свет, ги промовираат двата кавери и тоа за хит песните "Боже чувај ја од зло" и "Усни на усни". Како што и самите тие велат, каверите се снимени во опуштена и пријатна лежерна атмосфера. Тие по повод промовирањето на најновите кавер песни, за Музика24 изјавија: "Не случајно ги одбравме едни од…

Александар Темелков сними кавер за позната српска песна (Аудио)

Додека сите ние седиме дома, се забавуваме и наоѓаме разно разни обврски како денот би ни бил исполнет и секако интересен, младиот докажан и веќе познат македонски пејач Александар Темелков (кој патем сите го запознавме преку емисијата "Ѕвездите на Гранд"), не изненадува со кавер од познатиот српски пејач Дуле Јовиќ. Песната "Успех" дело на Јосип Матиќ, аранжман Игор Кокиќ и текст Тесо Мркољиќ, Темелков со задоволство ја отпеа, а што се однесува до неговиот најнов кавер, тој за Музика24 изјави: "Оваа верзија која јас…