Covers

17-годишната Славица Ангелова ги отпеа најпознатите рефрени на “ДНК” (Видео)

Таа неодамна се натпреваруваше во музичкото тв шоу "The voice" во соседна Бугарија, а веќе денес има снимено видео со неколку познати рефрени од македонската група "ДНК" каде на свој начин им покажа на останатите како треба да се отпее познат рефрен, омилената строфа или песна. Андеј и Панчо од "ДНК" пак, задоволни од она што и самите го имаат видено кај оваа млада девојка, го постираа видеото сакајќи да им покажат на останатите дека сепак во Македонија има млади таленти кои вистински знаат да го отпеат она што го сакаат.…

Погледнете: Како светски познатата Амира Медунјанин ја испеа македонската “Ја излези Ѓурѓо” (Видео)

Врвнатата вокалистка Амира Медунјанин со оркестарот "Вечерња љубав" во пулска арена ја испеја познатата македонска песна "Ја излези Ѓурѓо". На видеото проследете го настапот на Медунјанин во познатата хрватска арена. "Како да опишам… Прекрасно, емотивно, суптилно, мелодично… Измамува насмевка од усните, така мило, убаво, божествено, меко како свила", гласи еден од коментарите за изведбата на Медунјанин. Уживајте! https://www.youtube.com/watch?v=fXR-4t7EBRc

Виктор Постолов ја преработи “Шта би пријатељи моји” од Владо Георгиев (Видео)

Македонскиот пејач Виктор Постолов ја изненади јавноста со летен музички проект и преработка на големиот хит "Шта би пријатељи моји" од Владо Георгиев. Зад успешната реализација на овој проект, кој е само најава за серија нови проекти, стојат Виктор Постолов (вокал), Маријан Стоименов - Ѕика (аудио) и Алек Тасевски (видео продукција), а во видеото се појавуваат и Ѓорги Петрушевски (гитара), Јордан Петрушевски (конги) и Леа Ристиќ (модел во видеото). Постолов е член на музичкиот состав "Театро Бенд" со кои настапува…

24 Covers: Биоритам – “Во бестрага” (Брејк)

Во текот на овој ден познатата македонска група Биоритам на YouTube изненадувачки, но сепак храбро, го промовираа веќе снимениот кавер за песната "Во бестрага" од некогаш познатиот македонски пејач Дарко Гелев - Брејк. Многу добро знаеме кои се и што претставуваат Биоритам на македонската музичка сцена, но она што го видовме, а ќе го видите и вие, претставува едно вистинско позитивно изненадување, нешто што искрено недостасува или е подзаборавено, познатите македонски пејачи, пејачки или групи да снимаат и промовираат веќе…

“Нека боли” од Пеџа Меденица во изведба на пејачот Христијан Тришоски (Видео)

Пејачот Христијан Тришоски на својот официјален YouTube канал ја објави првата од вкупно три преработки на големи регионални хитови со кои после година дена пауза од медиумскиот простор, повторно се враќа со нов материјал. Првата преработка во новиот проект е на песната "Нека боли" од Предраг Пеџа Меденица, а на неа работеа Зеки Бекироски (обработка на музика) и Христијан Ѓорѓиевски (микс и мастер), додека видеото е снимено од Медиа Рекордс по идеја на Христијан. Во продолжение погледнете ја преработката на "Нека боли" во…