Фестивали

“Канеофест” годинава со меѓународен карактер

Како што велат организаторите на 18-то издание на Фестивалот на новосоздадена македонска народна и забавна песна "Канеофест", годинава освен што фестивалот ќе добие меѓународен карактер, истиот ќе се оддржи на 29-ти јуни во Охрид со голем…

Тамара Тодевска избрана меѓу петте најлошо облечени на “Евровизија 2019”

Наградата "Барбара Декс" за најлошо облечен претставник на овогодинешната "Евровизија 2019" ја доби претставникот на Португалија, Конан Осирис. Според гласовите на публиката, кои се собираат една недела по завршувањето на натпреварот, на…

На 12-ти јуни стартува “Виолин фест” во Македонската филхармонија

На 12-ти јуни со почеток во 20 часот, во камерната сала на Македонската Филхармонија ќе се одржи седмиот по ред концерт на млади виолинисти "Виолин фест". На овој концерт, кој прерасна во еден вид традиција, своите вештини на инструментот…

Погледнете: Зошто оркестарот на “Фолк Фест Валандово” доби најголем аплауз од сите…

Една од позитивните работи кои што се случија на овогодинешното 34-то издание на "Фолк Фест Валандово", верувале или не, беше и совршено склопениот оркестар кој оваа година доби пофалби речиси од сите, небитно дали станува збор за новинари,…

Од 3-ти до 8-ми јуни во Скопје – 18-то издание на “OFF Fest” (Видео)

Директорот на "Офф-фест" Оливер Белопета неодамна ја презентираше програмата за годинешното 18-то издание на фестивалот. Ќе настапат музичари од девет различни држави, а некои од нив и во мешан состав. Како што е веќе препознатливо за…

Драган Мијалковски – победник на “Фолк Фест Валандово”: Сакам да се вратиме на…

Изминатите два дена во Валандово се оддржа 34-то издание на најпознатиот и најстар музички фестивал на македонската новосоздадена песна "Фолк Фест Валандово 2019". Како што беше најавено, тоа и се случи. 30-ти мај - вечер посветна на веќе…

“Фолк Фест Валандово 2019” со одлична музичка програма од 27-ми до 31-ви мај (Фото)

Како и секоја година, така и оваа во градот на калинките ќе се одржи 34-то издание на еден од најстарите музички фестивали во Македонија "Фолк Фест Валандово". Оваа година новитет е тоа што пред самото официјално стартување на фестивалот,…

“Битола Отворен Град” 2019 од 26 до 30 јуни

Младинскиот културен центар – Битола најави дека 18-то издание на Интернационалниот младински фестивал “Битола отворен град“ ќе се одржи од 26 до 30 јуни на неколку отворени сцени низ Битола. Во музичкиот дел на фестивалот изминатите…

ЕКСКЛУЗИВНО: Ви откриваме дел од ѕвездите на овогодинешниот Пиво Фест

Специјализираниот македонски музички портал - Музика 24 Ви го најавува престојното издание на "Пиво фест"- Прилеп. "Пиво фест" 2019 ќе се одржи од 18 до 21 јули. Прв потврден изведувач на овогодинешниот фестивал е Саша Матиќ. Тој ќе…

Тамара и Македонија со највисок пласман досега на Евровизија

Тамара Тодевска заврши на 8 место на Евровизија – Спектакуларна ноќ полнa со возбуда, особено за нашата земја. Цела вечер бевме во водство, а кај Тамара можеа да се забележат и солзи во очите. Многу земји ни дадоа 10 и 12 поени, а ова е…