Фестивали

Во понеделник 23-ти ноември концерт на Валентин Наумов-виолина и Верица Давитарова-пијано (Фото)

"Есенските музички свечености" кои се во организација на Дирекцијата за култура и уметност-Скопје, продолжуваат со планираните и веќе добро осмислени концерти. Како што велат од таму, следниот концерт ќе се одржи во понеделник 23-ти ноември…

ЕБУ ја објави листата на земји учеснички на Евровизија (Фото)

Како што велат организаторите, музичкиот натпревар Евровизија следната 2021 година сигурно ќе се одржи. Полуфиналните вечери се резервирани за 18-ти и 20-ти мај, а финалето ќе се одржи на 22-ри мај кога ќе биде прогласен и победникот.…

“Есенски Музички Свечености”: На 17-ти ноември концерт на Гонца Богоромова-Краповски и…

Во организација на Дирекцијата за култура и уметност, а во рамки на музичкиот фестивал "Есенски Музички Свечености", во вторник 17-ти ноември со почеток во 19 часот во Камерната сала на Македонската филхармонија ќе се одржи Концерт на Гонца…

“Есенски музички свечености” ви го најавува концертот “Музика за 30 прсти”…

Музичкиот фестивал "Есенски музички свечености" кој што и оваа година традиционално го организира Дирекцијата за култура и уметност - Скопје, за понеделник 16-ти ноември ви го најавува концертот на Марија Вршкова, Сара Пројковска и Елена…

Најавени уште два концерти на „OFFest“

Продолжувајќи ја традицијата на претставување на домашната сцена на „OFFest“, на 7-ми ноември (сабота) во Македонската филхармонија ќе настапат Добрила & Дориан Дуо и „Баклава“. На 10-ти ноември (вторник) истата сцена е резервирана за…

Во петок 6-ти ноември Концерт на Гордана Јосифова Неделковска – обоа, со пријателите

После големото Гала свечено отворање на фестивалот "Есенски музички свечености" кое што ќе се одржи на 4-ти ноември, Дирекцијата за култура и уметност на Скопје со гордост ве поканува на концерт во рамки на фестивалот. Во петок 6-ти ноември…

Со Гала оперски концерт започнува 21-то издание на фестивалот “Есенски музички свечености”

Дирекцијата за култура и уметност на Скопје, ви го најавува отворањето на 21-то издание на фестивалот “Есенски музички свечености”, со Гала оперски концерт на Националната опера и балет на 4-ти ноември (среда) со почеток во 19:00 часот.…

21-те „Есенски музички свечености“ се посветени на домашните уметници

Овогодинешното, 21-во  издание на фестивалот „Есенски музички свечености“ ќе биде посветено на домашните уметници, а ќе се одржи согласно здравствените протоколи за заштита од КОВИД-19. Програмата ја подготви Дирекцијата за култура и…

Со концерт на каталонската пејачка Силвија Перез Круз се отвара „ОФФ Фест“

Со концерт на каталонската пејачка Силвија Перез Крус се отвара 19-то издание на „ОФФ Фест“. Перез Крус ќе одржи концерт на 3-ти ноември во Македонската филхармонија каде ќе го претстави својот најнов проект „Фарса” (Farsa), во кој на…

И Македонија ќе учествува на Евровизија 2021

По откажувањето на Евровизија во 2020 година, 65-то издание ќе се одржи во арената „Ахој“ во Ротердам, Холандија. Двете полуфинални вечери ќе се одржат на 18-ти и 20-ти мај, а финалето на 22-ри мај следната 2021 година во организација на…
www.revanger.com www.erguvanhaber.com www.erzurumozelders.com www.tekirdagtabldot.com www.gebzesaadet.com www.balikesiryenihaber.com www.ucanbalonmugla.com www.aymaras.com www.buyukorduhaber.com www.ambushm.com www.trabzonpostasi.com www.yalovaradyotv.com www.internetedirne.com www.duzcepark.com www.butuncanakkale.com www.ssgolfhotel.com www.ispartaradyonet.com www.tokathaberi.com www.tokathabersitesi.com www.escortlarrize.net www.sivashbr.net www.sivashaberci.com www.manisaotolastik.com www.yeniyasamgorukle.com www.alanyamado.com www.manavgatx.com