Фестивали

ЕБУ одлучи: Евровизија нема да се одржи

Годинешната Евровизија, која требаше да се одржи во Ротердам, е откажана, се вели на официјалната веб-страница на натпреварот. "Со жалење соопштуваме дека Евровизија 2020 е откажана во Ротердам. Во последните неколку недели истражувавме…

ЕБУ со сценарија како да се заштити Евросонг од корона вирусот

Холандија - Организацискиот радиодифузер на Евровизија, НПО, има неколку сценарија подготвени во случај Коронавирус да се закани на натпреварот за песна на Евровизија од 12-16 мај во Ротердам. Холандскиот радиодифузер е во контакт со ЕБУ за…

Поради корона вирусот можно откажување на Евросонг

На илјадници луѓе во публика и околу 200 милиони љубители на Евросонг пред малите екрани, годинава се поизвесно е дека постои можност да им биде скратено задоволството да ја проследат омилената музичка манифестација. Поради новонастанатата…

Одложен фестивалот “Мозаик”

Организаторот на "Мозаик" фестивалот заедно со артистите на настанот одлучи да го одложи вечерашниот концерт во А1 Арена "Борис Трајковски" поради препорачаните насоки за ограничување на масовните јавни собири дадени од Центарот за…

Владо Јаневски ве кани на фестивалот “Мозаик” во СЦ “Борис Трајковски”…

Во пресрет на петчасовниот фестивал "Мозаик" кој ќе се одржи на 28-ми февруари во СЦ "Борис Трајковски", чаирскиот романтичар Владо Јаневски ве кани да бидете дел од оваа голема концертна турнеја на нашите домашни ѕвезди.…

Скопје и оваа година домаќин на музичкиот фестивал – “Underfest”

Скопје и оваа година ќе биде домаќин на музичкиот фестивал - "Underfest". Прогресивниот, музички фестивал оваа година ќе понуди дводневно комплетно уживање и ќе се одржи на 3-ти и 4-ти, во поткровјето на Public Room, во Скопје, а влезот за…

“Макфест” годинава со повеќе пари

Додека Фестивалот за забавни мелодии "Макфест" има распишано конкурс за нови композиции, а воедно конкурсот за новиот уметнички директор е веќе завршен и сеуште официјално не се знае кој годинава ќе ја превземе таа функција, иако…

На 28-ми фебруари петчасовен концерт на македонската естрада под мотото “Заедно сме…

Под мотото "Заедно сме посилни", домашната естрада се обединува на заедничкиот целовечерен фестивал "Мозаик 2020", кој ќе се одржи на 28-ми февруари во А1 арената позната како поранешен СЦ "Борис Трајковски". Концерти во иста вечер ќе имаат…

Потврдени првите 7 артисти на “Д Фестивал 2020”

Единствениот фестивал на отворено во Македонија - "Д Фестивал" се подготвува за своето јубилејно десетто издание кое ќе се одржи од 3-ти до 5-ти јули во Дојран. Како што велат организаторите, тие веќе се започнати со пакување на најголемата…

“Гоце фест 2020” на 14-ти февруари во Дом на АРМ

Како што не информираат организаторите, фестивалот на македонска патриотска песна "Гоце фест 2020", оваа година ке се одржи на 14-ти февруари во Домот на АРМ. 31-то издание ќе понуди нови родољубиви и патриотски песни со фолклорна…