Македонска

Драматично сведоштво на Благоја Грујовски за борбата со опакиот Ковид вирус

Благоја Грујовски е еден од најомилените фолкери во Македонија и пејач кој ужива симпатии и кај публиката и кај колегите. Ведриот дух и дежурната насмевка се неговиот заштитен знак, а по срдечноста сите го препознаваат. Меѓутоа, изминатите денови не беа лесни за овој ведар човек кој се соочи со тешка симптоматологија од ковид заразата и заедно со лекарите се бореше за својот живот. Неговата здравствена состојба била критична, па пејачот бил хоспитализиран. За среќа болничкиот третман ги дал очекуваните резултати. Благоја…

Поради пандемијата изгубив 70.000 илјади евра

Фолк легендата Наум Петревски во естрандниот магазин "Бекстејџ" си ја отвори душата. Слободното време кое го има во изобилство го минува во родната Струга, држејќи се со пријателите, но време посветува и на неговата пасија ловот и риболовот. Како најсветли моменти во неговиот живот ги издвои датумите на раѓање на неговите деца и неговата внука Андреа. Прашан како се справува со моменталната состојба Петревски кажа: Па секако дека е тешко, скоро како година дена сме без работа, настапи, преживуваме некако. Не е лесно. Јас…

Поранешниот тапанар на „Леб и сол“, Драгољуб Ѓуричиќ, е на интензивна нега поради коронавирусот

Познатиот српски и југословенски рок-музичар Драгољуб Ѓуричиќ е на интензивна нега во болницата „Драгиша Мишовиќ“ во Белград. Тој бил префрлен на интезивна по дијагностицирањето Ковид-19, јавуваат медиумите. Некогашниот тапанар на „Леб и сол“ со денови имал висока температура од 39 степени, а дури пет дена подоцна решил да побара лекарска помош. Познатиот музичар свиреше во групите „Леб и сол“, „Кербер“, со Ѓорѓе Балашевиќ и Здравко Чолиќ, како и со други познати изведувачи.

Љупчо Мирковски со отворено писмо: “Ако не реагирате, музичката историја на оваа земја ќе згaсне”

Познатиот музичар, автор и диригент Љупчо Мирковски, кој е и поранешен директор на Музичката продукција на МРТ и шеф и диригент на Танцовиот оркестар на МРТ, во отворено писмо му се обрати на премиерот на Република Македонија, барајќи средба со него. Во статусот на Фејсбук, Мирковски побара да се превземат итни чекори за она што останало како музичка историја која е несомнено дел од македонскиот идентитет, но и она што е иднина, сосема да не згасне. „Музичката продукција на МРТ одамна згасна заедно со Биг Бендот,…

ИВАП на 1-ви март пред Владата ќе одржи помен на забавната индустрија

Асоцијацијата на ивент индустријата (ИВАП) на 1-ви март пред Владата ќе одржи помен на забавната индустрија. Точно една година од денот кога замолкна музиката, замолкнаа настаните, замолкна забавата. Вирусот Ковид-19 стана најголемиот непријател на индустријата за организација на настани. Страдаат многу дејности и сектори, целата креативна индустрија што делува во функција на ивент индустријата е оставена на преживување. "Бевме првите што не забранија, а кога ќе ни доволат да работиме никој не може да потврди. Цела година…
www.revanger.com www.erguvanhaber.com www.erzurumozelders.com www.tekirdagtabldot.com www.gebzesaadet.com www.balikesiryenihaber.com www.ucanbalonmugla.com www.aymaras.com www.buyukorduhaber.com www.ambushm.com www.trabzonpostasi.com www.yalovaradyotv.com www.internetedirne.com www.duzcepark.com www.butuncanakkale.com www.ssgolfhotel.com www.ispartaradyonet.com www.tokathaberi.com www.tokathabersitesi.com www.escortlarrize.net www.sivashbr.net www.sivashaberci.com www.manisaotolastik.com www.yeniyasamgorukle.com www.alanyamado.com www.manavgatx.com