Промо

“Сенки” новата песна на Теа Трајковска промовирана со видео спот (Видео)

"Сенки" е насловот на новата песна на младата поп пејачка Теа Трајковска, која што истата ја промовираше заедно со видео спот. Песната е дело на веќе докажаниот Лазар Цветковски, додека текстот го напиша самата пејачка. Теа за нејзината нова песна вели: "Сенки" е еден од оние проекти што зборуваат сами за себе, снимен во можеби најтешки глобални/локални околности. Верувам дека ќе ги допре моите слушатели и дека сите ќе се пронајдат во оваа приказна која едвај чекав да ја споделам со нив", изјави пејачката Трајковска.…

Васил Гарванлиев ја промовираше “ПриКазна” (Видео)

Несудениот евровизиски претставник Васил Гарванлиев ја објави неговата најнова песна "ПриКазна". Ова е негов втор проект оваа година по промоцијата на евровизиската песна "You", со која Васил требаше да настапи на 65-то издание на Евровизија во Ротердам. Верен на својот стил, естетика и скриени пораки, овој пат Васил можеме да го видиме со уште поуникатен уметнички израз низ кој ја раскажува неговата приказна преку борбата во/со себе, а воедно и со се што во моментотов ни се случува - прашање со кое токму и започнува…

“Last Expedition” со нова песна “Одиме на охридско море” (Видео)

Во овие "шугави времиња" бендот "Last Expedition" Ви подарува малку надеж, љубов, насмевки и уживање со нивната нова песна "Одиме на охридско море". Музиката, текстот и аранжаманот се на Енис Хаџиќ - Енко. За микс и мастер беа задолжени Ивица Јанкуловски и Евгени Каревски, а видеото е дело на Бојан Коцев. "Last Expedition" сe формирани во 1985 година во скопската населба Ѓорче Петров од браќата Енис и Сеад Хаџиќ. Бендот на почетокот на 2019 година после 22 години пауза се врати на сцената.…

Необично промовирана “Бенг, бенг” на Благој Маротов, низ крушевските улици (Видео)

На сосема необичен начин, со промоција на нова песна од својот автомобил, за време на прошетка со возење низ Крушево, македонскиот музичар Благој Блаж Маротов вчера, на Илинден, преку фејсбук "ин лајв" пред македонската јавност ја промовираше композицијата "Бенг бенг". По ова необично преслушување на песната, и спотот беше промовиран во првиот и најстар крушевски етно ресторан "Шапе", пред присутните гости. Аплаузи следуваа за Маротов, кој е комплетен автор на песната и креатор на спотот. Две промоции за една недела.…

Празнично и македонски: И овој празник бидете дел од “La Strada” и купувајте македонско (Фото)

И денес ја продолжуваме урбаната приказна која не може туку-така да се раскаже, туку треба само да се доживее. И сами веќе знаете, "La Strada" во Прилеп е местото каде можете и ја имате таа ретка привилегија да ги вкусите највкусните и најубаво зготвени пици, тестенини, бургери, пастрамајлии... и сето она што вам ви се допаѓа, а е дел од менито кое верувајте и не е така мало. Најново во "La Strada" е тоа што сето она што вам ви се допаѓа, појадок, ручек, кафе со пријателите, пиво со другарите... што и да е, сето…