Промо

La Strada Prilep – Поинаква градска приказна (Фото)

Градот Прилеп освен што е препознатлив по Марковите кули, тутунот, "Пивофест", паркот "Могила", club Calypso, одличната дневна и ноќна шема... препознатлив е и по тоа што во срцето на градот на само неколку метри од прилепската чаршија, во центарот, се наоѓа едно од најубавите места за добар одмор каде што заедно со семејството, блиските пријатели или роднини, другарите, и со сите оние кои што ви се мили и драги можете да седнете и да вкусите нешто што верувајте ниту на едно друго место не можете да го најдете. Со…

Тамара го промовираше спотот за “Слобода” (Видео)

Тамара Тодевска дeнес го промовираше спотот за песната  "Слобода". Автор на музиката е Роберт Билбилов, текстописец е Игор Џамбазов, а аранжманот е на Дарко Димитров. Спотот е сниман во Музејот на современа уметност во Скопје и во режија на Зоран Зонде Стојановски. "Слобода" е прва македонска песна од новиот, трет по ред албум кој треба да биде готов до крајот на летото. "Слобода" има и своја англиска верзија "Rise", а се очекува и српска верзија. https://www.youtube.com/watch?v=03KaPa0kfvY

Драгана Мирковиќ своите фанови ги почести со нова песна “Хеј љубави било чија” (Видео)

Веднаш откако беше укината изолацијата балкански познатата фолк дива Драгана Мирковиќ ја снимаше песната која што е подарок за публиката. Насловот на песната е "Хеј љубави било чија", а текстот е љубовен и ги воодушеви нејзините фанови. "Секогаш кога ќе снимам нова песна желба ми е публиката да ја препознае целата љубов која што ја вложив во неа. Сега тоа посебно ми беше важно бидејќи поминавме низ многу лош период кој се уште не е зад нас. Првите реакции се фантастични, пресреќна сум што на луѓето успеав да им ја…

24 Промо: Сузана Спасовска – “Девере, девере” (Видео)

Познатата македонска фолк-пејачка Сузана Спасовска ја почести публиката со една весела македонска песна. На песната работеа Слаѓан Станишковски - музика и аранжман, Валентино Мишевски - бас, Виктор Стаменковски - ритам гитара, Александар Гроздановски - кларинет. Текстот е дело на самата Сузана. Песната е снимена во студио "Анастасија" во февруари за новото ЦД кое чека подобро време. https://www.youtube.com/watch?v=KbY0HpbRfiY&feature=youtu.be&fbclid=IwAR1mGS-sgXHMAZJWSxOgsY5QUbBZsngjbvTeq_B7z1DoM9lJpANjJ0WHDGE

Групата “Темпера” го промовираа новиот сингл “Дојди” (Видео)

Позитивни, енергични и со полно срце македонскиот музички бенд "Темпера" повикуваат на "весел исход и неконтролиран бој" како одговор на новата реалност. Ова е петти сингл во низа од новиот материјал по дебитанскиот албум "Играј!". "Дојди" е песна исполнета со динамична ритмика, вокални и гитарски хармонии, спој на ретро и модерен звук оплеменет со виртуозноста на Петар Христов, кој гостува на саксофон. Видео спотот за песната го изработи Александар Ристовски-Принц. Снимена и продуцирана во "Тралала студио". Во бендот…