Светска

Џорџ Мајкл не му остави ниту долар на својот поранешен партнер

Починатиот пејач Џорџ Мајкл на својот поранешен партнер Фади Фаваз (46) не му остави ниту долар од своето големо богатство во вредност од 100 милиони евра. Целиот имот на Мајкл ќе го поделат неговите сестри во еднаков дел, а Фади ќе мора да се исели од заедничкиот дом во кој се уште живее. Исто така е познато дека семејството на пејачот побарало од Фаваз да ја напушти куќата, но тој одбил. Судот ја донесе својата конечна одлука на 30-ти мај, според која мнозинството наследници на имотот на пејачот се сестрите Јиода и…

Арета Френклин оставила три тестаменти

Три рачно напишани записи се пронајдени во домот на соул-дивата Арета Френклин, неколку месеци по нејзината смрт лани во август. "Кога почина, нејзиното семејство соопшти дека Арета не оставила никаков тестамент. Меѓутоа, овој месец беа најдени дури три, од кои два се од 2010 година и биле заклучени во орманче, а еден од 2014-та година скриен под перницата во дневната соба", изјави адвокатот Дејвид Бенет. Тој нагласи дека делови од напишаното е тешко да се дешифрира, а некои зборови се пречкртани, па допишани по…

Џеси Џеј призна дека крие тетоважа 13 години

Пејачката Џеси Џеј, девојка на еден од напосакуваните фраери на планетата актерот Ченинг Тејтум, позираше во бикини и со фотографија им откри на фановите дека секогаш носи панталони со висок струк бидејќи има погрешно истетовирани зборови од своја песна. Се работи околу тоа дека пејачката се пошегува во коментарите со своите фанови дека е неписмена, па објасни дека текстот кој е истетовиран на нејзината десна нога е погрешно напишан. И тоа поради благодарение на нејзе. "Да. Моја тетоважа кажува "Don’t loose who you are in…

Наскоро првиот филм за поп дивата Бијонсе

Нетфликс го потврди она што беше најавено, а тоа е дека пристигнува музички документарец за Бијонсе, а на филмот работела токму поп дивата. Популарниот стриминг сервис најавил дека документарецот "Homecoming", ќе може да се погледне на Нетфликс од 17-ти април. Од трејлерот може да се види дека фокус на филмот е големиот концерт на Бијонсе на Коачела, што воедно било и прв пат една темнокожа жена да биде главна ѕвезда на големиот фестивал. За реакцијата на воодушевените фанови доволно е да се погледнат само исечоците од…

Експонати на Џорџ Мајкл продадени за 9,3 милиони фунти

Уметнички експонати од современи автори, кои ги поседувал починатиот поп пејач Џорџ Мајкл, на неодамна одржана аукција се продадени за неверојатни 9,3 милиони фунти. Колекцијата на уметничките дела на пејачот вклучува, меѓу другото, и акти на влијателни уметници како што се Трејси Емин и Демиан Хирст. Највисока цена на аукцијата достигна делото на Хирст, со оригинално име "The Incomplete Truth" од 2006 година, кое се состои од гулабица зачувана во формалдехид. Имено, тој експонат достигнал цена од 911.250 британски фунти.…