Светска

Ќе се снима филм за менаџерот на “The Beatles”

Како што пишуваат светските медиуми, популарниот режисер на видеоспотови Јонас Окерлунд ќе снима биографски филм за Брајан Епстајн, визионерски британски менаџер кој имаше најголеми заслуги за пробивот на "The Beatles" на светската музичка сцена. Наречен "Midas Man", тој ќе ја раскаже приказната за човекот кој располагал со голем талент да предвидува хитови и открива идни ѕвезди, потпишал со најголемиот бенд на сите времиња "The Beatles" и отворил своја сопствена сала за да промовира имиња како Џими Хендрикс и "Ху".…

Почина познатиот композитор Енио Мориконе

Великанот на филмската музиката маестро Енио Мориконе почина денеска во својата 91 година во клиника во Рим од последици на пад минатата недела, кога скршил бутна коска. Мориконе е роден во Рим во 1928 година, зад себе има компонирана музика за над 400 филмови со 7 номинации за Оскар и еден оскар од 2016 за едно од неговите последни дела “Омразените осуммина“ во режија на Квентин Тарантино. Претходно Мориконе го доби и Почесниот Оскар. Најпознат беше како тандем на Серџо Леоне компонирајќи за неговите шпагети вестерн…

Далај Лама сними албум со духовни песни (Видео)

Тибетскиот духовен водач, Далај Лама, објави уште една од песна од неговиот албум “Inner World“ кој треба да се промовира на неговиот роденден - 6 јули. Последната песна која ја промовираше носи наслов "One of My Favorite Prayers". Албумот содржи и неколку мантри и вежби. https://www.youtube.com/watch?v=9EQVj2MmtDo&feature=emb_title Албумот е замисла на извршниот продуцент Џунел Кунин, ученичка на Далај Лама, која му предложила снимање на албум во текот на 2015 година. https://www.youtube.com/watch?v=84Fe-2ezVsc…

Бијонсе го промовираше новиот филм “Black is king” (Видео)

Една од најдобрите светски познати музички ѕвезди, Бијонсе неодамна објави трејлер за нејзиниот филм "Black is king" кој ќе биде достапен на Дизни + стриминг сервис од 31 јули. Филмот е базиран на музиката од филмот "The Lion King", во кој минатата година, Бијонсе даваше глас на Наил, а пејачката на тоа се потпишува како сценарист, родител и продуцент. Исечоците од сцената може да ја видат само визуелно искусни. Во трејлерот, освен Бијонсе се појавува и нејзиниот сопруг Џеј Зи и децата Блу, Ајви, Руми, и Сер. Во филмот се…

За 10 годишнината “One Direction” повторно заедно

Пред своето залагање за работите кои моментално се случуваат во светот, но и своите посебни проекти, момците од "One Direction" сепак мислат за своите фанови и се трудат да поработат на тоа 10 годишнинатата од некогаш планетарниот бенд да ги задоволи сите оние кои нетрпеливо ја очекуваат. Редовно во последните неколку месеци слушаме разни траги и шпекулации, како од членовите на групата, така и од разни други извори, кои треба сепак да ги земеме со одредена резерва. Според "Hollywood Life", Лиам Пејн, Луис Томлинсон и…
www.revanger.com www.erguvanhaber.com www.erzurumozelders.com www.tekirdagtabldot.com www.gebzesaadet.com www.balikesiryenihaber.com www.ucanbalonmugla.com www.aymaras.com www.buyukorduhaber.com www.ambushm.com www.trabzonpostasi.com www.yalovaradyotv.com www.internetedirne.com www.duzcepark.com www.butuncanakkale.com www.ssgolfhotel.com www.ispartaradyonet.com www.tokathaberi.com www.tokathabersitesi.com www.escortlarrize.net www.sivashbr.net www.sivashaberci.com www.manisaotolastik.com www.yeniyasamgorukle.com www.alanyamado.com www.manavgatx.com