Светска

Експонати на Џорџ Мајкл продадени за 9,3 милиони фунти

Уметнички експонати од современи автори, кои ги поседувал починатиот поп пејач Џорџ Мајкл, на неодамна одржана аукција се продадени за неверојатни 9,3 милиони фунти. Колекцијата на уметничките дела на пејачот вклучува, меѓу другото, и акти на влијателни уметници како што се Трејси Емин и Демиан Хирст. Највисока цена на аукцијата достигна делото на Хирст, со оригинално име "The Incomplete Truth" од 2006 година, кое се состои од гулабица зачувана во формалдехид. Имено, тој експонат достигнал цена од 911.250 британски фунти.…

После 35 години објавен албумот на Марвин Геј

Триесет и пет години откако почина, ќе биде објавен новиот албум на американската музичка легенда Марвин Геј. Албумот со наслов "You’re the man" го објави минатата седмица издавачката куќа "Motown Records" и содржи 17 досега необјавени песни на Геј. Според списанието Billboard, песните се снимени во 1972 година и требало да бидат продолжувањето на албумот "What’s going on" од 1971 година. Снимките, меѓутоа, се отфрлени бидејќи уредниците на изадавачката куќа, оцениле дека меѓу нив нема хит сингл. Според првите критики по…

Џенифер Лопез ќе се појави на суд

Светската музичка и актерска латино ѕвезда Џенифер Лопез ќе мора да се појави на суд во рамки на тужбата која е поднесена против неа за кршење на авторски права. Лицето Елвин Греј – Ел поднесе тужба против продукцијата на забавното натпреварувачко шоу "World Of Dance" и Џенифер Лопез која има улога на судија во истото, поради крадење на идејата и концептот за истото за кои тврди дека тој ги осмислил. Елвин тврди дека иста идеја за шоу и испратил на танчерската ѕвезда Деби Ален уште во 2009 година, но таа никогаш не му…

Џастин Бибер се откажа од музиката

Светската ѕвезда Џастин Бибер најави дека ќе се откаже од музиката на подолго време и дека ќе се посвети на решавање на своите психички проблеми. Тој призна дека обожавателите оправдано го критикувале, бидејќи за време на неговата турнеја во 2016-та и 2017-та година бил постојано несреќен, а за време на настапите не успеал да им ја даде "потребната енергија". "Се обидував да дознам што ме мачи, како и повеќето од вас. Сега одлучив да се фокусирам на решавање на некои длабоки психолошки проблеми што ме мачат за да не се…

Дејвид Гета во врска со 24 години помлада девојка

Еден од најпопуларните светски ди-џеи, Дејвид Гета, е во врска со згодната Латиноамериканка Џесока Ледон, родена 1992 година. Дејвид Гета кој што има 51 година и неговата девојка Џесика Ледон која има 27 години се во врска од 2015 година, но страста помеѓу нив е како и првиот ден, а доказ за тоа се фотките од плажа кои постојано осамнуваат од нив. Џесика е американски модел, родена е во Куба, а се обидува да изгради и актерска кариера. Работи и живее на Мајами, а Гета стапи во врска со неа во 2015 година, една година по…