Во прв ред

Меѓународен турнир во мал фудбал во чест на Тоше Проески (Фото)

Од 24-ти до 26-ти јануари, во спортската сала "Форца", ќе се одржи 11-то издание на Меѓународниот турнир во мал фудбал во чест на Тоше Проески. Општина Карпош е главен покровител на овој спортски настан, кој се организира во спомен на нашата музичка легенда која е родена на 25-ти јануари 1981 година. Оваа година учествуваат екипи од Општина Карпош, Општина Крушево, НЛБ банка, "Лиличи Ароши" (Велес), Нова Градишка (Хрватска), Корча (Албанија), "Мандра" - Скопје и Општина Чаир. Со учеството на тимови од разни држави…

Италијанскиот бенд “New Candys” доаѓа во Скопје

На 24-ти јануари во Младинскиот културен центар со почеток во 21 часот, во организација на издавачката куќа "Ротко" италијанскиот бенд "New Candys" ќе донесат инвентивна фузија од психоделија и пост-панк, инди со британски вкус, дарк со "замаглен" поп, звук кој потсетува на легендарните "The Stooges", "The Jesus And Mary Chain" и "Primal Scream", но во истовреме, звук кој носи уникатност и инспиративност. Бендот доаѓа од Венеција и е формиран во 2008 година. Критиката е едногласна и ќе каже дека: Фернандо Нути - вокал и…

Погледнете: Како ќе изгледа бината на МАС музичкиот спектакл на 27-ми јануари во Штарк арената во Белград (Фото)

Шест поврзани подвижни бини, повеќе од 800 квадратни метри простор на сцените на кои најголемите ѕвезди од регионот ќе ги изведуваат специјално осмислените настапи, најсовремени ЛЕД екрани кои ќе се склопуваат и расклопуваат во воздух, 1 200 светлосни тела и досега најголемо ласерско шоу кога било изведено на овие простори - така накусо би можела да се опише атмосферата на претстојниот MAC, што ќе биде одржан на 27-ми јануари во Штарк арената. Продукцијата на манифестацијата Music Awards Ceremony ќе биде уште помодерна и…

2Бона, Анета Мицевска со групата “Молика” и Џамбо Агушев на 15-ти февруари со настап во Швајцарија

По повод празникот Св.Трифун и Св.Валентин, македонското друштво "Пирок" организира голема македонска забава во Швајцарија. Забавата и овојпат ќе се одржи во Halle des Fetes, Payerne, а е предвидена богата музичка програма за сите вкусови. Ќе настапат незаменливите Анета Мицевска со групата "Молика", едни од најомилените кај помладата публика извонредните 2Бона, а за забавата да биде уште поатрактивна дел од оваа вечер ќе биде и Џамбо Агушев со неговиот оркестар. После 23 часот е предвидена забава со Ди-џеј Гурумикс и…

Ѓоко Ѓорчев најавува голем солистички концерт во месецот посветен на жената

Како што неодамна први ве информиравме, познатиот македонски поп пејач Ѓоко Ѓорчев најавува голем солистички концерт во Скопје по повод денот на жената, а истовремено, истиот го посветува на сите свои фанови, обожаватели и сите оние кои сакаат да ги слушаат неговите песни. 4-ти март е датумот кога овој познат и популарен пејач ќе застане на сцената на Домот на АРМ во Скопје, за каде што и всушност е закажан концертот, и ќе ги отпее своите најголеми и најпознати хитови кои уште еднаш ќе не подсетат на едно навистина прекрасно…