Covers

Позната турска пејачка со одлична изведба на македонската народна песна “Елено ќерко” (Видео)

Деновиве беше промовирана нова верзија на песната "Елено ќерко’’ која ја изведува турската пејачка Gül Özgüner Altın на аранжман на младиот басист Иван Кукиќ, син на познатиот музички пар од Струмица Ленче и Горан Кукиќ. Музиката и видеото со настапот на Иван, се снимени во студиото "202" во Струмица, додека гласовите и видеото турската пејачка Алтин ги има снимено во студио во Турција. „Соработката за снимање на ова стара македонска песна излезе случајно. Јас и Ѓул сме пријатели на Инстаграм и одвреме-навреме се…

2Be го преработија големиот македонски хит „На Велигден“ (Видео)

Момците од „2Be“ направија преработка на најголемиот хит кој постојано се врти на радиостаниците пред големиот христијански празник. „На Велигден“ е нивниот нов кавер, снимен во домашна атмосфера, а Љупче, Тино и Синиша имаат само една порака - во здравје да го дочекаме Велигден. Ова музичко трио веќе неколку години ја освојува јавноста со уникатните преработки на домашни и странски познати песни, а истите може да ги слушнете на нивниот Јутјуб канал. Тие ни откриваат дека изминатиов период работат на нивна авторска музика…

24 Cover: Дац и Александар Митевски – „Вакцина“ (Видео)

Популарното дуо Дац и Александар, вчера промовираа комичен кавер на песната „Марина“ од Роко Граната. Текстот е на Александар Митевски и Драган Спасов. Во придружба се дувачкиот состав „Брастет“, Војче Петрушев (армоник), Илија Филиповски (виолина) и Боби Јоргушески (пијано). "На денешен ден, 24 април лани, ја промовиравме „Корона чао“ и токму на годишнината од оваа песна ви подаруваме нова. „Вакцина“ е кавер на светски познатата „Марина“, во придружба на нашите музички пријатели, направена за добра забава. Верзијата е…

24 Cover: Огнен Здравковски – „Душо моја“ (Видео)

Младиот пејач Огнен Здравковски, по неколку месеци пауза објави кавер верзија на познатата песна „Душо моја“ од Кемал Монтено. Новиот аранжман и целото аудио го направи Александар Тарабунов, a делници на виолина отсвире неговата сестра Олгица Здравковска. "Драги мои, сите знаете изминатиов периодов ми се случи нешто што најмалце го очекував... Почина мојата најголема поддршка и идол, мојот вујко Зоран Џорлев... После неговата смрт направив подолга пауза, се повлеков, со пеењето и мојата кариера, но еве сега се решив да се…

24 Cover: Марио Арангеловски и Бони Китановска – „30-ти фебруар“ (Видео)

Марио Арангеловски и Бони Китановска денеска ја промовираа заедничката кавер верзија на „30 фебруар“ од Нина Тодоровиќ и Албино. Во продолжение слушнете го каверот: https://www.youtube.com/watch?v=E7czAlBejPM&ab_channel=MARIOARANGELOVSKI Бони пред два месеци ја промовираше својата прва песна „За крај“, а пејачот и јутубер Марио, истиот месец објави кавер верзија на песната „Киша“ од Клинац. Подготви: Редакција Музика24
www.revanger.com www.erguvanhaber.com www.erzurumozelders.com www.tekirdagtabldot.com www.gebzesaadet.com www.balikesiryenihaber.com www.ucanbalonmugla.com www.aymaras.com www.buyukorduhaber.com www.ambushm.com www.trabzonpostasi.com www.yalovaradyotv.com www.internetedirne.com www.duzcepark.com www.butuncanakkale.com www.ssgolfhotel.com www.ispartaradyonet.com www.tokathaberi.com www.tokathabersitesi.com www.escortlarrize.net www.sivashbr.net www.sivashaberci.com www.manisaotolastik.com www.yeniyasamgorukle.com www.alanyamado.com www.manavgatx.com