Фестивали

Српскиот претставник на „Евровизија“ повеќе нема да се бира на „Беовизија“

Раководството на РТС, српскиот национален радиодифузер, ја прекина соработката со „Мегатон“ - продуцентска компанија која ја поседува лиценцата на „Беовизија“. Поради ова, РТС повеќе не може да го користи овој фестивал за да го избере…

Викендов „Скопски градски фестивал“ по втор пат во Скопје

Второто издание на „Скопски Градски Фестивал“ ќе се одржи на Школка во Градски парк, во сабота на 16-ти октомври, во организација на Баги Комуникации. Исто како и минатата година, и ова второто издание на „Скопски Градски Фестивал“ …

Децата од „Дајте музика“ се нашите претставници на Детска Евровизија

На 19-то издание на Јуниорскиот Евросонг 2021, земјава ќе ја претставуваат група деца од мегапопуларниот детски телевизиски серијал „Дајте музика“. Оваа година, Јавниот радиодифузен сервис МРТ реши да го искористи правото на интерна…

Концерт на Камерниот оркестар на Битола за затворањето на „Интерфест“

Камерниот оркестар на Битола вечерва ќе настапи на затворањето на фестивалот „Интерфест“ - Битола. Концертот ќе се одржи во Народен театар - Битола со почеток во 20 часот. На концертот заедно со Камерниот оркестар ќе настапи виртуозот на…

Објавен градот домаќин и датумите за Евровизија 2022

Италијанската национална телевизија (RAI) и ЕБУ соопштија дека Торино ќе биде домаќин на Евровизија 2022. Пет града биле во конкуренција за домаќин: Торино, Милано, Римини, Песаро и Болоња. Престижното натпреварување ќе се одржува во салата…

„Skopje Sounds Good“ и „Skopje Calling“ сепак ќе се одржат

Двата фестивала на Авалон продукција, „Skopje Sounds Good“ и „Skopje Calling“ коишто беа откажани поради деновите на жалост и поради катастрофата во Тетово, сепак ќе се одржат. "Нашиот став е дека никогаш не треба да се предадеме и дека…

Дизајнерот на звук Грег Малканџи одржа мастерклас на „Браќа Манаки“ (Фото)

Грег Малканџи, дизајнер на звук (sound designer) од Англија, го одржа третиот мастерклас на годинешното 42-ро издание на ИФФК „Браќа Манаки“ во Малата сала на Домот на културата во Битола, насловен „Синергијата на звукот и филмската…

Композиторката Џослин Пук одржа мастерклас на „Браќа Манаки“ (Фото)

Денешниот мастерклас на годинешното 42-ро издание на ИФФК „Браќа Манаки“ го одржа Џослин Пук (Jocelyn Pook) од Лондон, музичарка и композиторка на музика за филм, ТВ, современ танц итн. Модератор на мастеркласот со Џослин Пук беше Грег…

Вечерва 36-то издание на „Макфест“

36-то издание на Фестивалот на забавни мелодии „Макфест“ започнува вечерва и ќе трае и утревечер. Како што дознава Музика24, првата вечер е посветна на изведувачи кои прв пат се појавуваат на макфестовската сцена, додека утре вечер ќе биде…

„Паркети“ и Виктор Апостоловски ќе раскажуваат филмови на „Браќа Манаки“ (Фото)

Битола се подготвува за фестивалот „Браќа Манаки“. Годинава Битола ќе живее за филмот, ќе раскажува за филмот, ќе пее за филмот. Моџо, „Паркети“, Виктор Апостоловски и уште многу други битолчани одбраа по една филмска тема и на промотивниот…
www.revanger.com www.erguvanhaber.com www.erzurumozelders.com www.tekirdagtabldot.com www.gebzesaadet.com www.balikesiryenihaber.com www.ucanbalonmugla.com www.aymaras.com www.buyukorduhaber.com www.ambushm.com www.trabzonpostasi.com www.yalovaradyotv.com www.internetedirne.com www.duzcepark.com www.butuncanakkale.com www.ssgolfhotel.com www.ispartaradyonet.com www.tokathaberi.com www.tokathabersitesi.com www.escortlarrize.net www.sivashbr.net www.sivashaberci.com www.manisaotolastik.com www.yeniyasamgorukle.com www.alanyamado.com www.manavgatx.com