Фестивали

Извонредните грузијци „Murman Tsuladze“ на „Здраво млади“

„Murman Tsuladze“ ги обединува француската електроника, африканските ритми и нивните грузиски корени. Минатата година објавија видео за „La Flemme de Danser“, кое според „Quietus“ го доловува нивниот природен хумор и нивниот бунтовен дух…

„Охрид  фест“ со фолк и интернационална вечер на 10-ти и 11-ти септември

На 10-ти и 11-ти септември на Долни Сарај во Охрид, ќе се одржи овогодинешното издание на „Охрид  фест“. Годинава фестивалот е конципиран во две вечери, во Фолк и Интернационална, кои ќе се случуваат на 10 и 11 септември, со што продолжува…

Од 1-ви до 3-ти јули во Битола ќе се одржи фестивалот „Jazz Factory“

Од 1-ви до 3-ти јули, Битола ќе биде домаќин на четвртото издание на фестивалот „Џез фактори“ (Jazz Factory). Главната програма ќе се одвива во Народниот Тетатар, а дел од оф-програмата во кафе-барот „Порта џез”.  И оваа година фестивалот …

ДОБРА ВЕСТ: „Ohrid Calling“ ќе се одржи на 1-ви и 2-ри август

Добра вест конечно пристигнува, „Ohrid Calling“ ќе се одржи оваа година како дводневен фестивал на 01-ви и 02-ри август под слоганот Take your pleasure seriously ! Охрид, Македонија и регионот ќе добијат сериозен line up, се…

Во понеделник ќе се одржи осмото издание на „Виолин-фест”.

Во понеделник (14 јуни) со почеток во 20 часот во Камерната сала во Филхармонија ќе се одржи осмото издание на „Виолин-фест". - Главна тенденција на фестивалот е да се презентира виолинистичката школа во Македонија, но и надвор од неа.…

Иван Босиљчиќ ќе настапи во офф-програмата на „Охридско лето“

Во рамките на офф-драмската програма на фестивалот „Охридско лето“, на 3-ти август е предвидено да настапи познатиот српски актер Иван Босиљчиќ. Иван изминативе години настапува во Србија и низ регионот со својата музичка претстава „Наше…

Грандиозниот проект „Големиот Чајковски“  ќе го отвори годинешното 61-во „Охридско лето“  

Националната опера и Балет на Република Северна Македонија свечено  ќе го отвори 61-то издание на фестивалот „Охридско лето“, на 12 јули на Античкиот театар во Охрид со проектот „Големиот Чајковски“. Спектакуларниот проект ќе ја донесе …

Суперталентираната Нога Ерез ќе настапи на „Здраво млади“

Суперталентираната музичарка и продуцентка, Нога Ерез гo наоѓа својот глас на „KIDS“, храбриот втор албум, направен со нејзиниот креативен и животен партнер Ори Русо. Градејќи од необработената политика на нејзиното деби во 2017 година,…

„Ван Гог“ ќе настапат на „Skopje Unplugged“

Фестивалот на акустична музика, во организација на ЈУ „Универзална Сала“ и Град Скопје, „Skopje Unplugged”, го подготвува своето трето издание, кое ќе се одржи во петок (25-ти јуни), на кровот на паркингот во „Сити Мол“, со почеток во 18:30…

Објавени резулатите од тестирањето на евровизискиот победник

Организаторите на Евровизија доцна попладнево ги објавија резулатите од тестирањето на присуство на дрога кај Damiano David. Имено кратко пред прогласување на победникот, камерите го снимија пејачот во сомнителна положба, која наликува на…
www.revanger.com www.erguvanhaber.com www.erzurumozelders.com www.tekirdagtabldot.com www.gebzesaadet.com www.balikesiryenihaber.com www.ucanbalonmugla.com www.aymaras.com www.buyukorduhaber.com www.ambushm.com www.trabzonpostasi.com www.yalovaradyotv.com www.internetedirne.com www.duzcepark.com www.butuncanakkale.com www.ssgolfhotel.com www.ispartaradyonet.com www.tokathaberi.com www.tokathabersitesi.com www.escortlarrize.net www.sivashbr.net www.sivashaberci.com www.manisaotolastik.com www.yeniyasamgorukle.com www.alanyamado.com www.manavgatx.com