Фестивали

“CMC Festival Vodice” за прв пат претставен во Мостар

По Загреб и Белград, “CMC Festival Vodice” за прв пат беше претставен во Мостар. Најголемиот фестивал на забавна и поп музика има големо значење и интересирање во регионот, а прес-конференцијата се одржа во Анфитеатарот при кампусот Свеучилишта во Мостар вчера ги собра заинтересираните медиуми и студенти кои имаа прилика да слушнат, а и да погледнат дел од она што ги очекува на Водице веќе овој викенд.

Вистинска музичка најава и најдобар повик за фестивалот за присуство на Мостарчани направи Франо Пехар и басистот на Тарапана Бенд, Дамир Вукиќ кои на прес-конференцијата премиерно пред присутните ја извеле песната “Волим те животе”, со која всушност и ќе настапат и воедно претстават на овогодинешното фестивалско издание. Покрај таа песна, тие го отпеале и хитот “Ја сам на те поносан”, кој Франо ја има отпеано во дует со легендата на забавната музика, Мато Булиќ.

За историјата на фестивалот, кој годинава ќе го има своето 14-то издание, гостите на конференцијата можеа да слушнат од Клаудија Чулар, долгогодишен музички уредник и главна во тимот за односи со јавноста на Кроација рекордс, која исто така ја објасни важноста на фестивалот за регионот, како за публиката, така и за изведувачите на фестивалот. Интересна програма и концерти на ѕвездите од домашната музичка сцена, како и изненадувања приготвени од организаторите, најави Данијел Матков, соработник за односи со јавноста на Кроација рекордс.

Роден од Меѓугорје, популарниот музичар Франо Пехар ги сподели своите искуства од фестивалот и објасни зошто секогаш е среќен што се враќа во Водице, а неговиот настап во живо беше најдобрата покана до присутните да дојдат на фестивалот овој викенд, 10-ти и 11-ти јуни.

На конференцијата, исто така, беше претставена тројната фестивалска компилација на ЦД од 14-тиот”CMC Festival Vodice” и последниот албум на бендот Тарапана „Јас сум горда на тебе“. Сите гости на конференцијата ветија дека ќе дојдат во Водице, што покажува дека Мостар и неговите граѓани станаа пријатели на фестивалот.

Можеби ќе ве интересира: