“Есенски музички свечености” ви го најавува концертот “Музика за 30 прсти” (Фото)

Музичкиот фестивал “Есенски музички свечености” кој што и оваа година традиционално го организира Дирекцијата за култура и уметност – Скопје, за понеделник 16-ти ноември ви го најавува концертот на Марија Вршкова, Сара Пројковска и Елена Атанасовска-Ивановска – пијано.

На концертот кој е насловен “Музика за 30 прсти”, присутната публика ќе може да ужива во однапред подготвената програма:

С. Рахманинов – 2 пиеси за 6 раце
Ж. КРАС – Ames d’enfants:
– Pures
– Naives
– Mysterieuses
Т. БАЈНОВ – Metrorhythmia 1

К. Черни – Фантазија на тема aрии од опери на Доницети

М. Де Фаља – Шпански танци Никола Крстевски

Интересно е тоа што одредени теми ќе бидат изведини за прв пат во Македонија, а некои пак од нив ќе ја имаат и својата прва изведба, светска премиера. Како што велат од Дирекцијата за култура и уметност влезот за овој концерт е бесплатен, а истиот ќе се одржи во фоајето на Националната опера и балет. Истиот е поддржан од Министерството за култура и Град Скопје.

И овој концерт, како и сите претходни досега, ќе биде организиран согласно протоколот за организација на настани во време на Ковид-19, а тоа подразбира: носење на лична заштита на лицето (маска, шал, марама), на сите посетители и сите членови на тимовите задолжени за организација; задолжително одржување на физичко растојание на сите посетители и сите членови на тимовите задолжени за организација; и задолжителна дезинфекција на раце на сите посетители и сите членови на тимовите задолжени за организација.

Повеќе на Музика24...

Остави коментар

Вашата маил адреса нема да биде објавена.

www.revanger.com www.erguvanhaber.com www.erzurumozelders.com www.tekirdagtabldot.com www.gebzesaadet.com www.balikesiryenihaber.com www.ucanbalonmugla.com www.aymaras.com www.buyukorduhaber.com www.ambushm.com www.trabzonpostasi.com www.yalovaradyotv.com www.internetedirne.com www.duzcepark.com www.butuncanakkale.com www.ssgolfhotel.com www.ispartaradyonet.com www.tokathaberi.com www.tokathabersitesi.com www.escortlarrize.net www.sivashbr.net www.sivashaberci.com www.manisaotolastik.com www.yeniyasamgorukle.com www.alanyamado.com www.manavgatx.com