Фестивали

Евровизија по 25 години се враќа во Велика Британија

Европската радиодифузна унија и Би-Би-Си потврдија дека Изборот за песна на Евровизија во 2023 година ќе биде одржан во Обединетото Кралство во име на овогодинешниот победнички радиодифузер, Украина UA:PBC.

Како резултат на тие дискусии, Би-Би-Си, како второпласирана на Евровизија во 2022 година, беше поканет од ЕБУ да биде домаќин на 67-от Избор за песна на Евровизија. Украина, како победничка земја во 2022 година, автоматски ќе се квалификува за големото финале на претстојниот натпревар заедно со таканаречените „Големи 5“ (оние земји кои финансиски придонесуваат најмногу за натпреварот: Франција, Германија, Италија, Шпанија и Обединетото Кралство).

Исклучително сме благодарни што Би-Би-Си прифати да го организира Изборот за песна на Евровизија во Обединетото Кралство во 2023 година. Би-Би-Си ја презеде должноста домаќин за други земји победнички во четири претходни прилики. Продолжувајќи со оваа традиција на солидарност, знаеме дека натпреварот следната година ќе ја прикаже креативноста и вештината на еден од најискусните европски јавни радиодифузери, кој ќе се погрижи овогодинешните победници, Украина, да се слават и да бидат претставени во текот на целиот настан. – изјави Мартин Остердал, извршен супервизор на натпреварот за песна на Евровизија.

Би-Би-Си го организираше натпреварот за песна на Евровизија повеќе пати од кој било друг радиодифузер, домаќин во Лондон во 1960, 1963, 1968 и 1977 година, Единбург во 1972 година, Брајтон во 1974 година, Харогејт во 1982 година и Бирмингем во 1998 година.

Градот домаќин за следната година ќе биде избран во наредните месеци по процесот на наддавање што ќе започне оваа недела. Датумите за Евровизија 2023 година ќе бидат објавени во догледно време. Наддавањето се очекува да биде конкурентно, при што неколку градоначалници, советници и пратеници веќе неформално изразија намера да наддаваат, вклучително и претставници од: Абердин, Белфаст, Бирмингем, Брајтон, Бристол, Кардиф, Единбург, Глазгов, Манчестер, Лидс, Ливерпул, Лондон, Њукасл, Нотингем, Шефилд, Свиндон и Вулверхемптон.

 

Можеби ќе ве интересира: