Франција победи, Србија претпоследна на Детска Евровизија (Фото+Видео)

Вечерва во Варшава, Полска се одржа 19-то издание на Детската Евровизија. Победник е Франција со Валентина и нејзината песна „J’Imagine“. Овогодинешното шоу беше уникатно со настапите што ги снимаа радиодифузерите и оние во Варшава. За овогодинешното натпреварување се почитуваа сите мерки за одржување на безбедноста во време на пандемија. Но, и покрај тоа што помалку држави се натпреваруваа оваа година, шоуто сепак беше триумф против сите неволји и неизвесност оваа година.

Вкупно 12 земји учествуваа, а победникот беше избран со комбинација на гласовите на националните жирија и гласање од два дела на Интернет (едно пред-шоу, засновано на клипови и едно за време на шоуто). Од регионот учествуваше единствено Србија, а покрај неа Русија, Казахстан, Белорусија, Франција, Шпанија, Холандија, Грузија, Украина, Малта, Полска и Германија.

Откако гласаа националните жири, Франција предвремено го презеде водството од Казахстан и Белорусија, кои завршија на второто и третото место.

Србија ја претставуваше Петар Анчиќ со песната „Heartbeat“, со која се пласираше на претпоследното место на табелата.

Повеќе на Музика24...

www.revanger.com www.erguvanhaber.com www.erzurumozelders.com www.tekirdagtabldot.com www.gebzesaadet.com www.balikesiryenihaber.com www.ucanbalonmugla.com www.aymaras.com www.buyukorduhaber.com www.ambushm.com www.trabzonpostasi.com www.yalovaradyotv.com www.internetedirne.com www.duzcepark.com www.butuncanakkale.com www.ssgolfhotel.com www.ispartaradyonet.com www.tokathaberi.com www.tokathabersitesi.com www.escortlarrize.net www.sivashbr.net www.sivashaberci.com www.manisaotolastik.com www.yeniyasamgorukle.com www.alanyamado.com www.manavgatx.com