“Гоце фест 2020” на 14-ти февруари во Дом на АРМ

Како што не информираат организаторите, фестивалот на македонска патриотска песна “Гоце фест 2020”, оваа година ке се одржи на 14-ти февруари во Домот на АРМ. 31-то издание ќе понуди нови родољубиви и патриотски песни со фолклорна мелоритмика од богатото историско минато на македонскиот народ.

Учество на фестивалот ќе имаат врвни македонски музички имиња од фолк сцената, како и млади интерпретатори, меѓу нив ќе ги споменеме: Круме Спасовски, Виданка Ѓоргиевска, Ѓоко Дончев, Славка Младеновска, Серафина Фантаузо, Ванчо Тарабунов, Јулија, Дарко Стојановски, Рени, Кристијан Демјански… и многу други.

Фестивалот “Гоце фест”, започна во 1990 година, во чест на денот на раѓањето на големиот македонски патриот Гоце Делчев, 4-ти февруари. Организатор на фестивалот е Ансамблот на народни песни и ора “Гоце Делчев”, а директор е Пеце Здравковски.

Повеќе на Музика24...

www.revanger.com www.erguvanhaber.com www.erzurumozelders.com www.tekirdagtabldot.com www.gebzesaadet.com www.balikesiryenihaber.com www.ucanbalonmugla.com www.aymaras.com www.buyukorduhaber.com www.ambushm.com www.trabzonpostasi.com www.yalovaradyotv.com www.internetedirne.com www.duzcepark.com www.butuncanakkale.com www.ssgolfhotel.com www.ispartaradyonet.com www.tokathaberi.com www.tokathabersitesi.com www.escortlarrize.net www.sivashbr.net www.sivashaberci.com www.manisaotolastik.com www.yeniyasamgorukle.com www.alanyamado.com www.manavgatx.com