Извонредните грузијци „Murman Tsuladze“ на „Здраво млади“

„Murman Tsuladze“ ги обединува француската електроника, африканските ритми и нивните грузиски корени. Минатата година објавија видео за „La Flemme de Danser“, кое според „Quietus“ го доловува нивниот природен хумор и нивниот бунтовен дух додека излегуваат на улиците на Париз да танцуваат меѓу полицијата и демонстрантите.  

А Владица Младеновски – Грга (координаторот на фестивалот) додава: „Мурман е тврдоглав/камен, Мурман ги држи најбујните веѓи на сцената, Мурман е артист, шармантен поет, но исто така и шиткач на летечки килими, одметник, астронаут, киднапер и спасител на женските срца воедно. Мурман е фудбалер, емигрант, карпа-човек. Во придружба на првиот сопруг на неговата тетка Zauri de Makhtchkala и другар од детството Krikor Berdzenishvilli конечно решава на светот да му ја раскаже својата животна приказна на свој уникатен начин, на грузиски јазик. Мурман е роден помеѓу Црното и Каспиското море, во земја која повеќе не постои. Денес Мурман e стациониран во градот на љубовта, светлината, модата, утре којзнае каде ќе е… Во август Мурман за прв пат ќе е во Скопје, градот на Вардар, градот на… Вардар“. 

Тие се придружуваат на „Viagra Boys“, „Shortparis“, Noga Erez и „ИСКРА!“ Билетите (за двата фестивалски денови) се достапни на билетарницата во МКЦ и online преку www.bileti.mkc.mk.

Повеќе на Музика24...

www.revanger.com www.erguvanhaber.com www.erzurumozelders.com www.tekirdagtabldot.com www.gebzesaadet.com www.balikesiryenihaber.com www.ucanbalonmugla.com www.aymaras.com www.buyukorduhaber.com www.ambushm.com www.trabzonpostasi.com www.yalovaradyotv.com www.internetedirne.com www.duzcepark.com www.butuncanakkale.com www.ssgolfhotel.com www.ispartaradyonet.com www.tokathaberi.com www.tokathabersitesi.com www.escortlarrize.net www.sivashbr.net www.sivashaberci.com www.manisaotolastik.com www.yeniyasamgorukle.com www.alanyamado.com www.manavgatx.com