Фестивали

Џони Ротен од „Секс пистолс“ сака да ја претставува Ирска на Евровизија

Пејачот на познатата британска панк група „Секс пистолс“ Џони Ротен е во трка да ја претставува Ирска на Евровизија во мај, објави денеска ирската телевизија РТЕ.

Актуелниот бенд на Ротен „Паблик имиџ Лимитид“ е меѓу шесте претставници кои ќе се натпреваруваат да ја претставуваат Ирска на овогодинешниот избор за песна на Евровизија во Ливерпул. Групата, формирана по распадот на „Секс пистолс“ во 1978 година, ќе настапи во февруари на телевизија заедно со другите кандидати. Тогаш ќе биде одреден победникот.

Ротен, чие вистинско име е Џон Лајдон, е роден во Лондон, но има ирско потекло.

Неговиот бенд објави дека ќе ја изведе песната што Ротен ја напишал за својата сопруга Нора, која има Алцхајмерова болест.

Евровизија оваа година ќе се одржи во Ливерпул, Велика Британија. Минатата година на Евровизија победи Украина, но организаторите одлучија следниот натпревар наместо во земјата на победникот да се одржи во Велика Британија поради војната во Украина. Финалето на натпреварот ќе биде на 13 мај.

Роден во 1956 година, Ротен стана контроверзна личност поради неговите ставови против музичкиот естаблишмент, религијата и христијанството, класниот систем и британската монархија. Во 70-те, „Секс пистолс“ ја шокираше софистицирана Англија со провокативни зборови и агресивна музика.

Можеби ќе ве интересира: