“Есенски Музички Свечености”: На 17-ти ноември концерт на Гонца Богоромова-Краповски и Маестро Симон Трпчески (Фото)

Во организација на Дирекцијата за култура и уметност, а во рамки на музичкиот фестивал “Есенски Музички Свечености”, во вторник 17-ти ноември со почеток во 19 часот во Камерната сала на Македонската филхармонија ќе се одржи Концерт на Гонца Богоромова-Краповски (сопран) и Маестро Симон Трпчески (пијано).

Како што велат организаторите, на концертот ќе може да ги проследите светски познатите арии од В.А. Моцарт, С. Донауди и Ф. Обрадорс. Концертот е во соработка со КултурОп.

Влезот е слободен, а резервациите можете да ги направите на меилот: skleto@unet.com.mk или на телефонскиот број: 02 3222 341 (од 10 до 14 часот во работните денови) најдоцна до 17 ноември во 11 часот. Покровители на годинешните “Есенски Музички Свечености” се: Министерство за култура на Република Македонија и Град Скопје.

И овој концерт, како и останатите кои се одржаа досега, ќе се одржат согласно протоколот за организација на настани на Ковид-19, а тоа подразбира, носење на лична заштита на лицето (маска, шал, марама), на сите посетители и сите членови на тимовите задолжени за организација; задолжително одржување на физичко растојание на сите посетители и сите членови на тимовите задолжени за организација; и задолжителна дезинфекција на раце на сите посетители и сите членови на тимовите задолжени за организација.

Повеќе на Музика24...

Остави коментар

Вашата маил адреса нема да биде објавена.

www.revanger.com www.erguvanhaber.com www.erzurumozelders.com www.tekirdagtabldot.com www.gebzesaadet.com www.balikesiryenihaber.com www.ucanbalonmugla.com www.aymaras.com www.buyukorduhaber.com www.ambushm.com www.trabzonpostasi.com www.yalovaradyotv.com www.internetedirne.com www.duzcepark.com www.butuncanakkale.com www.ssgolfhotel.com www.ispartaradyonet.com www.tokathaberi.com www.tokathabersitesi.com www.escortlarrize.net www.sivashbr.net www.sivashaberci.com www.manisaotolastik.com www.yeniyasamgorukle.com www.alanyamado.com www.manavgatx.com