Фестивали

Организаторите на Евросонг планираат концерти во живо

Пејачи од 41 земја ќе се појават во живо на Евровизија оваа година во Холандија според плановите изнесени од организаторите на настанот. Извршниот супервизор Мартин Остердал изјави за Би-Би-Си дека е потребно учесниците да допатуваат во Ротердам.

„Ова не е празнично патување, ова е всушност работа што треба да се заврши“, рече тој додавајќи дека допрва треба да се донесе одлука за можна публика во живо. Минатогодишниот настан беше откажан поради пандемијата на коронавирусот.

Натпреварот треба да се одржи во Ротердам во мај годинава. Холандската пејачка Данкан Лоренс победи на натпреварот во 2019 година со песната „Аркада“. Говорејќи за поткастот на британскиот јавен сервис, Остердал рече дека најновите планови се развиени по дискусии со организатори на други меѓународни настани во живо.

„Ние сме во близок контакт со организатори на настани, како Формула 1, тениски турнири, голф-здруженија… и учиме од најдобрите искуства“, рече тој.

„Ги споредивме нашите планови со тие на МОК (Меѓународен олимписки комитет)“, додава извршниот супервизор Мартин Остердал.

Можеби ќе ве интересира: