Фестивали

Погледнете: Кои ќе бидат водители на Евровизија 2022

Италијанската пејачка Лаура Паусини, поп ѕвездата со либанско потекло Мика и ТВ водителот Алесандро Кателан ќе бидат домаќини на 66-то издание на Евровизија кое ќе се одржи во Торино, Италија.

Евровизија ќе се одржи на 10-ти, 12-ти и 14-ти мај 2022. Паусини во 2006 година доби Греми награда за песната „Escucha“. Кателан е искусен ТВ водител, кој 9 години го водеше италијанскиот „Х фактор“.

Мика се прослави со деби албумот “Life in Cartoon Motion“ во 2007 година кој беше продаден во 5, 6 милион примероци ширум светот.

Можеби ќе ве интересира: